Zgjedhjet në Kosovë, mes pandemisë e motit të keq! Qytetarët serbë në Gracanicë të rezervuar për komente: Këtu s'ka patur probleme

Qytetarët e Kosovës votuan sot nga ora 07-19:00 për Kuvendin e ri të Kosovës. Tashmë është mbyllur procesi i votimit në të gjitha qendrat e votimit në Kosovë dhe sipas Komisionit Qendror të Zgjedhjeve pjesëmarrja ishte mbi 46%. 

Pavarësisht motit të keq dhe pandemisë, qytetarët janë treguar të gatshëm të marrin pjesë në zgjedhje, sidomos sërbët.

Qytetarët serbë që janë pyetur në Gracanicë ishin indiferentë për të dhënë një mendim mbi situatën e zgjedhjeve, ndonëse kaloi pa incidente.

"Unë spo dal me votu, për kë me votu".

"Situata deri në këto momente është e qetë, pjesëmarrja është e ulët mbase për shkak të situatës së covid 19, po respektohen rregullat e pandemisë. Këtu ska patur probleme", ishte ky një qytetar serb i pyetur, i vetmi që dha një prononcim.

Në këto zgjedhje të parakohshme parlamentare  morën pjesë 28 subjekte politike, prej tyre, 21 parti politike, 2 koalicione dhe 5 iniciativa qytetare.


Lajmi kryesor:

Votimi u mbyll pa incidente në Kosovë, morën pjesë rreth 46% e qytetarëve! KQZ numëron mbi 450 mijë vota, kryeson bindshëm Albin Kurti (Numërimi live)


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Raporti i OSBE-ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit:×

Lajmi i fundit

John

Gazetari zbulon gafën e gjyqtarit për vendimin mbi Fatmir Mediun: Nuk i është referuar Kodit të ri Penal që është ndryshuar në 2017