Zgjedhjet për Parlamentin Europian, mbyllen votimet në disa shtete

Kanë përfunduar votimet për Parlamentin Europian në disa shtete. Zgjedhjet kanë përfunduar në Gjermani, Greqi, Holandë dhe Austri. Sipas Exit poll në Gjermani ka fituar partia e CDU-CSU me 27.5%, ndërsa në Greqi kanë fituar konservatorët, partia Demokracia e Re me 32% të votave.

Sipas Exit poll në Holandë ka fituar partia Laburiste me 18 %. Ndërsa në Austri sipas exit poll, fiton partia e kancelarit Kurz me 34.5%.

Në Spanjë, socialistët e kryeministrit Pedro Sanchez pritet të fitojnë me 28.9% kundrejt Partisë Popullore me 17.3% të votave.

Partia e Drejtësisë dhe Zhvillimit në Poloni pritet të fitojë 42.4% të votave, ndërsa koalicioni evropian Ke ndalon në 39.1%. Edhe në Irlandë, partia e kryeministrit Leo Varadkar konfirmohet si partia e parë me 29% të votave, duke konfirmuar kështu votën pro BE-së të irlandezëve.

Në Qipro, sipas sondazheve të para, konservatorët DISY fitojnë me 28-32% të votave, parti kjo që i takon familjes së Partive Popullore Evropiane. Edhe në Sllovaki, ku votimi u mbajt dje, sondazhet i japin përparësi pro-evropianëve.Në Spanjë, socialistët e kryeministrit Pedro Sanchez pritet të fitojnë me 28.9% kundrejt Partisë Popullore me 17.3% të votave. 


Lajmi kryesor:

Zgjedhjet për PE/ Sondazhet: Në Gjermani fiton partia e Merkel! Macron pëson disfatë, në Itali kryeson Salvini


m.v./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do i kërkoni presidentit Meta shpërndarjen e parlamentit?