Zgjedhjet presidenciale në Francë, Exit Poll-et nxjerrin Macron në epërsi krahasuar me Marie Le Pen! Fituesi shpallet në raundin e dytë

Në orën 20 u mbyllen kutitë e votimit në Francë ku rreth 48 milionë francezë u janë drejtuar sot kutive të votimit për të zgjedhur presidentin e vendit.

Në garë për postin e kreut të shtetit janë 12 kandidatë përfshirë dhe presidentin aktual Emanuel Macron i cili kërkon një mandat të dytë. Pjesëmarrja në zgjedhje ka qenë mbi 65% vetëm 4 pikë më pak se në zgjedhjet e 2017.

Rezultatet e para të Exit Poll-eve vetëm pak minuta pas mbylljes së kutive të votimit nxjerrin fitues presidentin aktual Emanuel Macron me 28.1% të votave e pas tij Mari Le Pen me 23.3% të votave.

Po ky është vetëm raundi i parë dhe sipas analistëve fituesi pritet të dalë në raundin e dytë që do të mbahet pas dy javësh.

Pse janë të rëndësishme këto zgjedhje?

Dy kandidatët kryesorë Macron dhe Le Pen kanë pikëpamje shumë të ndryshme sa i përket politikës së jashtme dhe qasjes ndaj Rusisë, por edhe Bashkimit Evropian. Po ashtu ata kanë edhe pikëpamje të ndryshme lidhur me financat publike apo për investitorët e huaj.

Një fitore e Macronit do të thoshte një vazhdimësi për Francën, ndërkaq një fitore e Le Pen do të nënkuptonte ndryshime të mëdha.

Tani që Britania është larguar nga BE-ja, Franca është fuqia kryesore ushtarake e bllokut. Po ashtu, është ekonomia e dytë më e madhe, dhe largimi nga politika e ish-kancelares gjermane, Angela Merkel, i ka dhënë Macronit një rol më të rëndësishëm në Evropë. Një fitore e Le Pen do ta përplaste Francën me partnerët e BE-së.

Shqetësimet kryesore për votuesit, sipas sondazheve, janë rritja e madhe e çmimeve të energjisë dhe rritja e inflacionit. Sondazhet po ashtu tregojnë se votuesit janë të pakënaqur me politikat ekonomike të Macronit, edhe pse niveli i papunësisë është më i ulëti ndër vite. Po ashtu, mënyra sesi Macron ka menaxhuar pandeminë e koronavirusit, pritet të luajë rol në këto zgjedhje, pavarësisht se kufizimet kundër COVID-19 pothuajse janë hequr të gjitha.

Çfarë shanse ka për fitore?

Macron konsiderohet favorit për të fituar, por sondazhet sugjerojnë se rivalja e tij, Marine Le Pen, ka ngushtuar epërsinë dhe të dy mund të kenë një përballje të fortë në balotazhin e 24 prillit. Fillimisht, Macron doli shumë mirë në sondazhe, për shkak të përpjekjeve të tij diplomatike për luftën e Rusisë në Ukrainë, por votuesit tani janë më të shqetësuar për shkak të rritjes së faturave.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:50
Zgjedhjet presidenciale në Francë, Le Pen: Balotazhi, zgjedhje e qytetërimit

Udhëheqësi aktual i Francës Emmanuel Macron dhe sfiduesja e ekstremit të djathtë Marine Le Pen sipas raundit te pare do te  shkojnë në balotazhin e zgjedhjeve presidenciale të 24 prillit. Macron mori 28.1-29.5% të votave në raundin e parë ndërsa Le Pen fitoi 23.3-24.4%, sipas Exit Poll-eve.

Pas raundit të parë Le Pen tha se dëshironte të bashkonte të gjithë francezët.

“Balotazhi do të jetë një zgjedhje e qytetërimit”, tha ajo, duke shtuar se platforma e saj do të mbronte të dobëtit dhe do ta bënte Francën të pavarur.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin