'Zgjedhorja', Stojku: Se votojmë pa u plotësuar listat e hapura e depolitizim i komisioneve zgjedhore! Të ulet pragu elektoral në 2.5%

Edmond Stojku, kryetari i grupit 'Demokraci dhe Drejtësi' në Parlament tha në 'Pa protokoll" në Report Tv se nuk do të votojë marrëveshjen e 5 qershorit në Kuvend për Kodin Zgjedhor, nëse nuk merren parasysh dy kërkesat e grupit të tij që janë listat e hapura dhe depolitizimi i komisionerëve të numërimit të votave.

 "Dy kërkesat tona janë listat e hapura dhe  depolitizimi i komisionerëve të numërimit të votave. A do të votojnë ata dy kërkesat tona që ne të votojmë kërkesat e tyre? Ne kërkojmë vetëm dy gjëra dhe politika është konsensus, listat e hapura dhe depolitizimi i komisionerëve të numëritmi të votave", tha Stojku

Kërkesa e grupit demokrat në parlament e kryesuar nga Myslim Murrizi për ndalim të koalicione para zgjedhore, për Stojkun nuk është pjesë e kërkesave të grupit të tij, madje ai tha se është për uljen e pragut 5 % për të siguruar një mandat duke thënë se për të do të ishte e pranueshme 2.5 %.

"Diskutimi i pragut në 5 % është i gjerë ku çdo grup ka kërkesat e veta. Ne si grup 'Demokraci dhe Drejtësi' jemi kundër pragut 5 % dhe do te diskutohet që ajo të jetë 2.5 %" tha Stojku.

 

I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento

Komente

  • Dibrani: 11/07/2020 04:21

    Nese neser ka shtet, puna e pare ketij Rryshfetxhiu gjasme politikan, qe per dy aspra shet dhe baben e tij, bashke me keta te opozites parlamentare ti behet nje veting per te gjithe pasurine si dhe per integritetin moral. Ta marre vesh populli se cperfaqesojne keto lëtyra te tipit Stojku

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Grabitje në Malësinë e Madhe, denoncimi i familjarëve: U futën në shtëpi e na thanë jemi policë, morën para dhe telefonat e ikën në këmbë