Hapja e partisë, Duma: 20% e kandidatëve për deputetë të PD-së emra të rinj

Në lidhje me hapjen e PD-së, Grida Duma tha se shumë emra po kalojnë në filtra për të parë nëse janë të inkriminuar. Ajo thekson se 20% e kandidatëve për deputetë të PD-së do të jenë emra të rinj, kurse 80% është pjesa që janë në parti.

"Di të them që hapja e PD është gjë dhe makismizimi i saj është gjë tjetër.Sa i përket ardhjes dhe përfshirjes më aktive dhe të gjitha aseteve që ka pd ky për mua është maksimizim. Kush është demokrat është demokrat, kush ka qenë demokrat është demokrat, kush nuk ka dashur të sillet në benefitet e PD-së nuk është më. Ka në qarqe edhe në qendër individë që i janë bashkuar Partisë Demokratike.Sikur një miligram të jetë me ikjen e Edi Ramës jemi në të njëjtin front. Po tentojmë t'i afrohemi procedurës të asaj që quhet lista e hapur.Çdo anëtar ka të drejtë të propozojë një emër dhe këto nga çdo degë e partisë demokratike do të kalojë në parimin e integritetit. Lista do kalojë në një filtër për të parë nëse kanë të shkuar kriminale apo janë marrë me korrupsion,  më pas do të kalohet në një filtër të dytë. Kjo do të vazhdojë deri më 25 korrik dhe më pas do të mbyllet. 20% e përfaqësuesve të listët do të jenë nga shoqëria civile, rinia, intelektualët, elita e vendit. Besoj është një kombinim i përshtatshëm për të pasur ekipin fitues, kurse ai 80% është pjesa tjetër e partisë", tha Duma.


Lajmi kryesor:

Zgjedhorja/ Duma: Listat e hapura vetëm me referendum! 20% e kandidatëve për deputetë të PD-së emra të rinj


  • Sondazhi i ditës:

    Konfirmohet rasti i parë Delta në Shqipëri, a duhet të ketë masa të shtuara?×

Lajmi i fundit

John

Identifikohen 7 nga 10 viktimat e aksidentit tragjik në Kroaci, mes tyre humbën jetën nënë e bijë