Zguri: KQZ të ndalojë punën për zgjedhjet e 30 qershorit

1560426133_zguri.jpg

Idajet Beqiri e konsideroi antikushtetues dekretin e Presidentit Ilir Meta, madje tha se në një shtet tjetër do të kishin kërkuar analizë psikike të tij. Por ai tha se është i detyruar të ndjekë vullnetin e forumeve të larta të partisë Unitetit Kombëtar, që të çregjistrohen nga zgjedhjet e 30 qershorit.

Kryetari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Klement Zguri, deri para se Beqiri të shprehej publikisht në mbledhje, kishte menduar se ai kishte tjetër qasje ndaj dekretit. Dy mbledhje të mëparshme të KQZ-së, Zguri braktisi drejtimin e KQZ-së duke thënë se dekreti i Presidentit nuk diskutohej, duke ja lënë mbledhjen nënkryetarit Denar Biba. Zguri tha sot se nuk e kupton kërkesën e Idajet Beqirit për tu tërhequr nga gara, kur dekretin e Presidentit e konsideron të pavlefshëm. Klement Zguri braktisi sërish mbledhjen pasi kërkoi që KQZ duhet të ndërpresë procesin për zgjedhjet e 30 qershorit.

Denar Biba zbuloi se procesi i printimit të fletëve të votimit ka përfunduar. 

Debatet në KQZ

Idajet Beqiqi: Dekreti na ka befasuar. Ishte një lloj shoku. E konsideroj antikushtetues, të ishte në një vend tjetër serioz presidenti minimumi do votohej psiqikisht. vota ime nuk dominon atje, por jam i detyruar t'i nënshtrohem vullnetit të partisë, ne duam të çregjistrohemi nga zgjedhjet, na vjen keq që kemi ndërmarrë një veprim të tillë. Ne nuk jemi parti shumë e madhe por sot i kemi 15 këshilltarë bashkiakë në gjithë Shqipërinë, kemi edhe nëj kryetar këshilli në Kukës.

Eridian Salianji: Idajet Beqiri ta tërheqë këtë kërkese. Nëse pranohet kjo kërkesë nuk ka kohë më të bëhen fletët e votimit. Ke detyrimet ligjore që duhet të zbatohet. Të jesh në fletë votimi dhe të ushtrosh të drejtën për tu zgjedhur.

Idajet Beqiri: Nuk duam të jemi në zgjedhjet tuaja

Klement Zguri: Ju edhe keni që dekreti nuk ka një lloj fuqie, dhe thoni për inat të kësaj do ikim.

Beqiri: Ju keni kompetencat tuaj. Në situatën që nesër do të dalë një dekret tjetër i presidentit, do funksionojnë institucionet apo jo.

Klement Zguri: Ju jeni jurist i shquar. Mendoni që për këto arsye që ju thatë publikisht ja vlen një kërkesë e tillë? Ju e dini shumë mirë që nëse ka të bëjë me efekte procedurale, në këtë funksion që deklaruat...U futa se ndoshta ju si subjekt kishit një tjetër qasje në raport me dekretin.

Kush mundët të më thotë, akte të pavlefshme vendosen në fletoren zyrtare të shtetit? Personalisht nuk dua të merrem me të drejtën e Metës për dekretin. Kategorikisht! Nga njëra anë kam presidentin, nga ana tjetër Presidenti. Kush jam unë, që duhet t'i ballafaqoj vendimmarrjen e këtyre insitucioneve. I qëndroj mendimit tim! Kjo kërkesë do ta tejkalojë edhe atë që këtu është shkruar dhe kërkuar. KQZ duhet t'i ndërpresë procedurat për zgjedhjet e 30 qershorit


Lajmi kryesor:

KQZ rrëzon Idajet Beqirin: Uniteti Kombëtar nuk çregjistrohet nga zgjedhjet! Dekreti i Metës në Kolegj


B.K./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Koronavirusi/ Komiteti Teknik i Ekspertëve lë në fuqi masat kufizuese. A jeni dakort me vendimin?×

Lajmi i fundit

John

6 këshilla drejtuar shoferëve për udhëtimin me kujdes në ditët me mot të acartë!