Zhvillohet raundi i ri për çështjen e emrit, Tsipras dhe Zaev takohen në Sofje

Zhvillohet raundi i ri për çështjen e emrit, Tsipras dhe Zaev takohen në Sofje

Minisrti i jashtëm maqedonas, Nikolla Dimitrov dhe homologu grek, Nikos Kotzias

Ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias dhe ministri maqedonas Nikolla Dimitrov janë takuar sot në Athinë për të zhvilluar një raund të ri bisedimet për zgjidhjen e çështjes së emrit me ndërmjetësin e Kombeve të Bashkuara Matthew Nimetz, për të përfunduar mosmarrëveshjet 25 vjeçare midis tyre.

Nuk patëm deklarata nga të dy ministrat e jashtëm por ndërmjetësi deklaroi se:

“Mund ta karakterizoj takimin si mjaft serioz dhe në disa raste të tensionuar. Para kësaj, kishim bërë punë serioze dhe do të vëzhdojmë kështu; dy ministrat do t’i njoftojnë kryeministrat e tyre në përgatitje të një takimi të tyre në Sofje (të Bullgarisë) javën e ardhëshme me datë 17 të këtij muaji”, tha ndërmjetësi Nimetz, raporton VoA.

Qeveria e Shkupit një një deklarate të saj vlerëson se nuk ka qenë asnjëherë më pranë zgjidhjes se kaq. Zgjidhje e çështjes së emrit të Maqedonisë i jep shansin për të pretenduar për antarësim në NATO. Ndërkohë, Greqia fqinje ka bllokuar edhe rrugën e integrimit të Maqedonisë drejt integrimeve në strukturat e Bashkimit Evropian.

Propozimi i përfolur “Gorna Makedonija” që i bie “Maqedonia e Epërme” është i pranueshëm për të dyja palët, ndërsa Athina  të jetë vetëm në gjuhën sllave dhe jo në gjuhën të tjera.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Po transportonin kundrejt pagesës 3 emigrantë nga India, vihen në pranga dy të rinjtë në Shkodër

Po transportonin kundrejt pagesës 3 emigrantë nga India, vihen në pranga dy të rinjtë në Shkodër