Zjarr në Elbasan, digjet prej 3 ditësh zona turistike e Gjinarit (VIDEO)

ELBASAN- Prej tre ditësh një zjarri ka përfshirë masivet pyjore në zonën e Gjinarit, përkatësisht në fshatrat Zavalinë dhe Joronisht.

Terreni malor ka vështirësuar ndërhyrjen e zjarrfikëses të cilët për shuarjen e zjarrit kanë përdorur mjete rrethanore. Përgjatë tre ditëve mësohet se është djegur një sipërfaqe e konsiderueshme me bimësi të ulët, pisha, dëllinj etj.

Gjithashtu zjarri ka shkaktuar probleme edhe në bashkinë e Gramshit. Sipërfaqe me pyje janë prekur nga zjarri në Njësinë Administrative Skëndërbegas në fshatin Ermenjë dhe malin  Koshnicë.

Edhe në Gramsh ndërhyrja  u realizua me pompa shpine, pasi mjetet zjarrfikëses mund të ndërhynin  për shkak të terrenit malor, ndërsa prezenca e erës vështirësoi operacionin. Aktualisht situata ne Gramsh është vendosur nen kontroll.


Lajmi kryesor:

Zjarr në Elbasan, digjet prej tre ditësh zona turistike e Gjinarit! Flakë edhe në afërsi të Qafë-Krrabës


J.GJ./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

John

Forbes publikon listën, Rihanna miliarderja më e re në Amerikë