Zjarret në Vlorë/ Neutralizohet rreziku për banesat në Gjormë dhe Gumenicë! Nis ndërhyrja me helikopter nga ajri në Karaburun

Pas orësh të tëra ‘lufte’ me flakët, është neutralizuar rreziku për djegien banesave nga zjarret që ‘pushtuan’ sot fshatrat Gjormë dhe Gumenicë në Vlorë. Ndërhyrjet nga ajri dhe toka, bënë të mundur kontrollimin e flakëve, për të mos përparuar më tej te banesat.

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi bën me dije se ka rifilluar ndërhyrja nga ajri me helikopterë në Karaburun, që u pezullua për shkak të erës së fortë.

“Lajm i mirë - Parandalohet katastrofa në zonën e lumit të Vlorës, ndërhyrja masive e trupave nga toka dhe ajri ka neutralizuar rrezikun e jetës dhe banesave atje.

Në mbështetje të operacionit nga toka, në Karaburun ka rifilluar edhe ndërhyrja nga ajri, ndonëse në kushte të vështira klimatike për fluturim.

Ndërhyrje gjithashtu janë bërë edhe ne Vithkuq (Korçë) në Mallakastër, në Tarabosh, (Shkodër) Qerem,(Tropojë), Kalise (Kukës), Mavropull, (Delvinë) etj”, thotë Peleshi.


Lajmi kryesor:

Zjarret në Gjormë e Gumenicë të Vlorës, digjen disa banesa, neutralizohet rreziku për të tjerat! Shuhen shumica e vatrave në Karaburun, ‘shpëton’ Llogaraja


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?×

Lajmi i fundit

John

Gjermania ‘ndëshkon’ të pavaksinuarit, kush infektohet me COVID, nuk merr pagën gjatë karantinës