Vatër zjarri në lagjen Goskë, rrezikohen banesat! Zjarrfikësit lënë Majën e Rrunës për të shuar flakët në fshatin e banuar, ndërhyn edhe helikopteri

Një vatër e re zjarri është aktivizuar ditën e sotme në afërsi të lagjes Goskë ku rrezikoheshin dhe objekte banimi. Forcat e mobilizuara në vatrën Maja e Rrunës u detyruan të zhvendosen në këtë vatër zjarri për ta shmangur nga banesat. Në ndihmë u erdhi edhe helikopteri. Forcat zjarrfikëse kanë arritur ta shmangin përkohësisht nga banesat, ndërsa puna do të vijojë sërish dhe nesër.

Ndërsa situata e zjarrit të rënë në Maja e Rrunës (Laku i Thive) në Malzi, bashkia Kukës vazhdon të jetë problematike, njofton Mbrojtja Civile dhe e Emergjencave.

Sot nga bashkia janë angazhuar 10 forca të MZSH-së, 7 punonjës të pyjores dhe Njësia Administrative Malzi, 8 nga komuniteti dhe 15 forca të DMR-së Kukës

Ndërkohë në bashkinë e Tropojës, vatrat e zjarrit të rënë, një në zonë të mbrojtur në fshatin Dragobi, Margegaj dhe vatra e zjarrit në Cërrnicë njësia administrative Llugaj janë shuar plotësisht.

Në bashkinë Hasit, është aktive një vatër zjarri në zonë pyjore afër lagjes Ahmataj fshati Nikoliq, Golaj.

Për izolimin e kësaj vatre zjarri janë angazhuar 10 punonjës të pyjores dhe 4 efektiv zjarrfikës të MZSH-së Has.

2 vatrat e zjarrit në fshatin Fatishe dhe Progem u shuan dje në darkë me ndihmën e zjarrfikësve nga Elbasani dhe Rrogozhina dhe banorëve të zonës. Situata me zjarret në këtë bashki për momentin e paraqitet e qetë.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 19:25
Vatër e re zjarri në lagjen Goskë, rrezikohen banesat! Zjarrfikësit lënë Majën e Rrunës për të shuar flakët në fshatin e banuar, ndërhyn edhe helikopteri

Një vatër e re zjarri është aktivizuar ditëne  sotme në orën 14 :42  në afërsi të lagjes Goskë të fshatit Pistë Nj.Ad Malzi ku rrezikoheshin dhe objekte banimi. Forcat e mobilizuara në vatrën Maja e Rrunës u zhvendosën në këtë vatër zjarri për ta shmangur nga banesat. Në këtë zonë u angazhua dhe një helikopteri. Kjo vatër zjarri mbetet problematika dhe nesër forcat do të angazhohen po këtu.

Ndërsa situata e zjarrit të rënë në Maja e Rrunës(Laku i Thive)  vazhdon të jetë problematike me gjithë punën e bërë nga forcat e angazhuara nga bashkia Kukës, forcat e DMR-së Kukës ,si dhe nga ajri me helikopter.

 

M.Q./I.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Ministrja e Shëndetësisë: Jemi përballë një valë të re potenciale, zgjidhje nuk janë vendimet ekstreme! Vaksinimi dhe masat e thjeshta, të vetmet 'armë' efikase