Zjarri përhapet në Majën e Rrunës, helikopteri bën vetëm dy rrugë për të shuar flakët! E pamundur të ndërhyhet nga toka

Ndërkohë që zjarri në Majën e Rrunës vijon të jetë aktiv dhe  agresiv duke djegur pyjet dhe bimësinë, duke e bërë të domosdoshme ndërhyrjen nga ajri.

Thuajse çdo ditë ka pasur ndërhyrje nga ajri për shuarjen e flakëve në Majën e Rrunës, pasi ndërhyrja nga toka është e pamundur. Por sot Prefektura Kukës shprehet se sot është ndërhyrë dhe nga ajri vetëm dy hedhje uji me Helikopter.

Si rezultat i situatës së vatrës së zjarrit dhe terrenit të vështirë duhet patjetër një angazhim nga ajri për të bërë të mundur izolimin e saj, pasi terreni është shumë i vështirë për të operuar me forca tokësore.  


Lajmi kryesor:

Në Molung të Mirditës rrezikohen banesat, evakuohen disa familje! Zjarri përhapet në Majën e Rrunës, helikopteri bën vetëm dy rrugë për të shuar flakët! Arrestohen 2 'piromanë'


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ulen në tryezë Rama e Basha për të diskutuar për vettingun e politikanëve?×

Lajmi i fundit

John

Copëza nga e kaluara, një flotë anijesh japoneze e Luftës së dytë Botërore është shfaqur falë lëkundjeve të një vullkani