Zyrtare/ Kampionati Europian 2025 për moshat U-17 do zhvillohet në Shqipëri

Zyrtare/ Kampionati Europian 2025 për moshat U-17 do zhvillohet në Shqipëri

Mbledhja e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s

QIPRO - UEFA ka vendosur t’i besojë FSHF-së dhe Shqipërisë mikpritjen e finaleve të Kampionatit Europian 2025 për grupmoshën U-17. Federata Shqiptare ishte një nga federatat që kishte kandiduar për të pritur fazën finale të turneut. Së fundmi, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s në mbledhjen e zhvillua këtë të martë në Qipro ka votuar pro kandidaturës shqiptare, me finalet e turneut kontinental që do të luhen në Shqipëri pas dy vitesh.

Në aplikimin e dorëzuar nga Federata Shqiptare e Futbollit është parashikuar që ndeshjet të zhvillohen në “Air Albania Stadium”, “Elbasan Arena”, “Loro Boriçi” dhe “Arena Egnatia”. Këto stadiume do të presin ndeshjet e fazës së grupeve, ato gjysmëfinale dhe finalen e madhe. Gjithashtu për zhvillimin e një kompeticioni të tillë kërkohen 8 qendra stërvitore me fusha me bar natyral, të cilat do të jenë në aksin Tiranë-Durrës, kjo edhe për shkak të numrit të hoteleve me kushte specifike që kërkohen.

Në të njëjtën kohë me marrjen e të drejtës së organizimit të një kompeticioni kaq madhor lind dhe detyrimi për të kryer disa investime të rëndësishme shtesë në infrastrukturën e stadiumeve dhe veçanërisht fushave stërvitore ku së bashku me pushtetin qendror dhe atë lokal do të duhet të investohet në Tiranë, Durrës, Kamëz, Elbasan, Shijak, Rrogozhinë e Kavajë.

Pas finales së Conference League mes Romës dhe Feyenoord në 25 majin e 2022, tanimë UEFA i beson FSHF-së një event të rëndësishëm, Europianin 2025 për moshat U-17.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 20:36
Kampionati Europian U17 do të mbahet në Tiranë, Rama: Gjëra të paimagjinueshme vite më parë

Kampionati Europian për moshat U17 i vitit 2025 do të mbahet në Shqipëri. Kryeministri Edi Rama shkruan se mbajtja e kampionatit europian për moshat U17, pas finales së UEFA Conference League të vitit të kaluar, ishin gjëra të paimagjinueshme deri disa vjet më parë.

 

Ora 16:35
UEFA i dha të drejtën Shqipërisë, katër stadiumet ku do zhvillohet Euro 2025 për 17-vjeçarët


UEFA ia besoi Shqipërisë mikpritjen e finaleve të Kampionatit Europian 2025 për grupmoshën U-17. Ndeshjet të zhvillohen në “Air Albania Stadium”, në Tiranë,  “Elbasan Arena”, në Elbasan, “Loro Boriçi” në Shkodër dhe “Arena Egnatia” në Rrogozhinë.

Veç ndërhyrjes në disa pjesë për rregullimin e infrastrukturës në stadiume, FSHF-ja së bashku me pushtetin lokal do duhet të ndërtojnë edhe tetë qendra stërvitore me bar natyral, që do ndihmojnë skuadrat me stërvitjet para ndeshjeve.

Stadiumet shqiptare do presin ndeshjet e fazës së grupeve, ato gjysmëfinale dhe finalen e madhe që do zhvillohet në "Air Albania".

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Bollino: Sulmet e Berishës ndaj Report TV si gjyqet e kohës së komunizmit. Ja faktet për të vërtetën!

Bollino: Sulmet e Berishës ndaj Report TV si gjyqet e kohës së komunizmit. Ja faktet për të vërtetën!