Zyrtare/ Marco Reus largohet nga Borussia Dortmund pas 22 vitesh

Zyrtare/ Marco Reus largohet nga Borussia Dortmund pas 22 vitesh

Marco Reus

Një kohë e jashtëzakonshme përfundon këtë verë. Borussia Dortmund dhe kapiteni i saj për një kohë të gjatë, Marco Reus, kanë rënë dakord që të mos e zgjasin kontratën e cila skadon në fund të sezonit.

Lojtari i Dortmundit ka veshur fanellën verdhezi për 12  vjet që nga rikthimi i tij në 2012, besnikëri që rrallë shihet në futbollin e sotëm profesionist. 34-vjeçari, i cili luajti për BVB në rininë e tij, kaloi gjithsej më shumë se 21 vjet me klubin që donte. Në fund të karrierës së tij mbresëlënëse, Reus tani po kërkon një aventurë të re.

Drejtori i Dortmund, Hans-Joachim Uatzke vlerësoi kontributin e madh të të preferuarit të tifozëve.

"Marco Reus është një nga lojtarët më të mëdhenj në këtë klub. Ai ka lindur në Dortmund, ka luajtur në ekipin tonë të të rinjve për gati dhjetë vjet, ka qenë me profesionistët për dymbëdhjetë vjet dhe ka qenë kapiten i ekipit tonë për një kohë të gjatë.

Lidhja e tij me Borussia Dortmund është e jashtëzakonshme. I urojmë Markos gjithë të mirat për të ardhmen e tij. Shpresojmë shumë që ai të kthehet në BVB pas karrierës së tij profesionale, sepse ka shumë detyra emocionuese që e presin këtu në Dortmund”.

Marco Reus luajti në ekipin e të rinjve të Borussia Dortmund nga viti 1995 deri në fillim të 2005 dhe u kthye në BVB nga Mönchengladbach në verën e 2012 si "Futbollisti i Vitit i Gjermanisë".

Reus ishte një pjesë e rëndësishme e ekipit që siguroi finalen e Ligës së Kampionëve në Londër në 2013 dhe fitoi dy herë Kupën e Gjermanisë në 2021 dhe e ngriti atë si kapiten.

Ylli i sulmit ishte kapiten i ekipit për pesë vjet, nga 2018 deri në 2023. Ai do të mbetet përgjithmonë një nga imazhet e mëdha të klubit. Në 424 ndeshje të deritanishme ai ka shënuar 168 gola dhe ka përgatitur 128 gola të tjerë. Në vitin 2019 ai u votua "Futbollisti i Vitit i Gjermanisë" për herë të dytë.

Marco Reus thotë: “Jam jashtëzakonisht mirënjohës dhe krenar për këtë kohë të veçantë në klubin tim Borussia Dortmund. Kam kaluar më shumë se gjysmën e jetës sime në këtë klub dhe kam shijuar çdo ditë, edhe pse sigurisht ka pasur edhe momente të vështira.

Tashmë e di që do të jetë e vështirë për mua të them lamtumirë në fund të sezonit. E megjithatë, jam i kënaqur që tani ka qartësi dhe ne mund të përqendrohemi plotësisht në ndeshjet e rëndësishme finale që janë ende të jashtëzakonshme. Ne kemi një qëllim të madh në mendje dhe të gjithë duam ta arrijmë atë së bashku. Për këtë ne kemi nevojë për secilin nga fansat tanë të jashtëzakonshëm, të cilët dëshiroj t'i falënderoj shprehimisht për mbështetjen e tyre të jashtëzakonshme ndër vite.”

Marco Reus

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Zgjerohet sulmi në Rafah, goditen kampet në qendër të Gazës

Zgjerohet sulmi në Rafah, goditen kampet në qendër të Gazës