Zyrtari ukrainas: Këshilltarët ushtarakë iranianë janë vrarë në Krime

Zyrtari ukrainas: Këshilltarët ushtarakë iranianë janë vrarë në Krime

1669379556_ole.PNG

Zyrtari i lartë i sigurisë së Ukrainës ka konfirmuar vdekjen e këshilltarëve ushtarakë iranianë në Krime. 

Raportet në mediat izraelite thanë se 10 u vranë nga sulmet ushtarake ukrainase në territorin e pushtuar nga Rusia në tetor, raportojnë mediat e huaja.

Oleksiy Danilov, sekretari i këshillit të mbrojtjes dhe sigurisë kombëtare të Ukrainës, tha për The Guardian se këshilltarët ushtarakë iranianë ishin vrarë, por nuk tha se sa. 

Danilov tha se iranianët kishin qenë në Krime për të trajnuar forcat ruse për të përdorur dronët e armatosur Shahed-136 të furnizuar në Moskë nga Teherani. 

Ai paralajmëroi se çdo iranian tjetër në territorin e pushtuar ukrainas që po mbështeste pushtimin do të vritet gjithashtu. 

"Ju nuk duhet të jeni aty ku nuk duhet të jeni. Ata ishin në territorin tonë. Ne nuk i ftuam këtu, dhe nëse ata bashkëpunojnë me terroristët dhe marrin pjesë në shkatërrimin e kombit tonë, ne duhet t'i vrasim ata”, tha Danilov për gazetën. 

Teherani fillimisht kishte mohuar t'i shiste dronë iranianë Rusisë, por më vonë pretendoi se i kishte furnizuar Moskës një "një numër të vogël" armësh muaj përpara fillimit të pushtimit. 

Ajo mohon dërgimin e trajnerëve iranianë për të ndihmuar forcat ruse në Krime. 


Lajmi kryesor:

Lufta ne Ukrainë/ Putin u drejtohet nënave të ushtarëve: Mos i besoni internetit dhe TV! Në Kiev, 50% e shtëpive janë pa energji elektrike


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto