‘Dasma Kuksiane’, nxënësit: Kulturën e përfaqësojnë objektet, por janë njerëzit ata që e ruajnë! Safet Gjici: Kjo traditë ruhet prej 100 vjetësh

20 Maj, 17:24

Në Kukës u mbajt “Dasma Kuksiane” ku ngjarja më kryesore në jetën e një çifti në sheshin kryesor të qytetit u soll simbolikisht me të gjithë elementet e saj duke filluar nga zënia e kulaqit para nisjes së dasmës, kërkimi i dorës së vajzës deri tek marrja e nuses dhe thirrja e saj për drekë nga të afërmit e djalit, veshjet, këngët, vallet, gatimet karakteristike.

Kategori të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha

    Nuk u gjeten video për këtë Kategori!

Shiko të gjitha