‘Gjurmët ilire që dëshmova e gjuha e Buzukut që flitet në ato vise’, 78-vite nga gjenocidi, studiuesi Sheme: Çamëria, çështje e hapur! Qeveria jonë të reagojë

27 Qershor, 22:01

Një çerek shekulli studim mbi Çamërinë, studiuesi Selman Sheme, ngre shqetësimet mbi rrezikun e asimilimit në kuadër të 78-vjetorit të gjenocidit çam. Rrëzon pretendimet e politikanëve grek për ta mbajtur çështjen e mbyllur dhe i bën thirrje qeverisë shqiptare të mos ndihet inferiore, por të parashtrojë kërkesat e saj mbi Çamërinë edhe në diskutimet mbi kufijtë detarë. Studiuesi rrëfen mbi shqipen  e Buzukut që dëgjoi gjatë ekspeditave në viset e të parëve të tij e gjurmët etnike shqiptare në rrënojat e vendbanimet tipike të krahinës

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha