Protesta, SHBA kundër opozitës / Pjesa e dytë

19 Mars 2019, 09:49

Zv/ ministri i Mbrojtjes Petro Koçi i ftuar në emisionin 'Repolitix' të drejtuar nga Denis Minga mbrëmjen e sotme në Report Tv u shpreh se skenari i opozitës shqiptare është në përputhje me interesat ruse. "Nuk është retorikë, por analizë e zhvillimeve në rajon ku pas ka qenë Rusia. Nëse flasim për gjëra konkrete duhet të flasim me institucionet, por kemi deklarata të rëndësishme nga persona të rëndësishëm që ose janë pjesë e NATO-s ose SHBA, që janë shprehur se Rusia po mbështet forca destruktive në rajon.

Shqipëria është pjesë e rajonit. Të gjitha këto elementë duhen lexuar me kujdes. Indirekt ka forca që janë të lidhura. Ka akuza për financimin e PD-së. Një nga faktorët që mbështet këtë situatë është një faktor i jashtëm. Motivi që e çon PD-në dhe LSI-në në këtë veprimtari është paaftësia për të pranuar realitetin elektoral, që do i çojë në një tjetër humbje. Ajo që po bën opozita është në përputhje me interesat ruse. Pozitat e Bashës janë shumë të rrezikuara. PD-ja është kthyer në repart paramilitar jo më parti" tha ai. Gjithashtu Koçi shtoi se 'dy parti kanë menderosur zgjedhjet, PD-ja me dru zjarri dhe LSI-ja me blerje votash" tha ai.

Programe të tjera

Shiko të gjitha