Pse nuk ka mbërritur gripi i ri në gjithë Shipërinë?

24 Prill, 20:34

Pastiten e sotme në Repolitix në Report Tv u diskutuan shumë tema me lidhje skype rreth situates së pandemisë botërore. Kënkëtarja Marsela Cibukaj sëbashku me bashkëjetuesin e saj Vitmar Basha kanë kënduar rreth 40 minuta për të prekurit me Covid-19 si dhe për bluzat e bardha. Babai i vajzës së mitur në një lidhje telefonike hodhi poshtë akuzat e ngritura ndaj të moshuarit. Sipas tij, vajza është droguar nga i dashuri i saj dhe nuk është përdhunuar nga 72-vjecari. I moshuari, i cili sot u dënua me burg pa afat, ishte miku i familjes. Babai në trasmetim live në Repoitix: “Ai është miku i familjes dhe nuk i ka bërë gjë vajzës. Ai vetëm na ndihmonte. Vajza ime është droguar dhe e ka mësuar i dashuri të bejë gjithë këtë lojë. Ju lutem me gjeni vajzën, pasi ajo është në rrezik”- mes lotëve u shpreh ai. Në një lidhje skype për Report TV, në emisionin Repolitix, Agron Bashllari mjeku epidemiologjik në qytetin e Vlorës duke iu përgjigur pyetjes se kalimit të virusit nga një person asimptomatik tek një tjetër, iu përgjigj:’’Personat asimptomatike mund ta transmetojnë koronavirusin, kho në 3-4 ditët e para. Që në fillim duhet vlerësuar gjendja shëndetësore e të sëmurit. Përsa i takon viruseve respiratore me rritjen e temperaturave bie niveli i semundshmërisë në popullatë’’.Mjeku veteriner, Agim Nelaj, ka folur gjatë për viruset që vijnë nga bota e kafshëve. Përgjithësisht, botë njerit ka një prishjë të ekuilibrit mes marrëdhënies së njeriut me ekosistemit. Kafshët tona apo ushqimet që marrim nga kafshët apo nga bimët janë të tejngopura me hormone apo me pesticide. Të gjitha këto ndikojnë në imunitetin e e njeriut dhe nuk e bëjnë të fuqishëm që të përballojë virusin. “E njëjta gjë ka ndodhur edhe me situatën e “Lopës së çmendur”. Nga vitet 90’ ndodhi që të kishte një gjë mjaft misterioze që u përhap në të gjithë botën, ishte një fenomen mjaft I çuditshëm që u “çmend” lopa. Fakti është që njerëzit për të rritur sasinë e prodhimit të mishit, kishin marrë mishin e lopës dhe të gjitha kafshëve të tjera, I dërguan në industry, I bluan dhe I bënë miellra dhe filluan të ushqejnë një kafshë që është barngrënëse siç është lopa, me ushqime që janë për mishngrënësit. Në këtë mënyrë ndodhi zbutja e trurit, prandaj u quajt “Lopa e çmendur”. Edhe njerëzit gjatë kësaj kohe janë ushqyer me këtë lloj mishi. Pas kësaj doli një sëmundje tjetër tek njerëzit e cila që u vërtetua se ishte një lloj proteine që vinte nga këto kafshë të ushqyerë me këtë lloj ushqimi. U përhap sëmundja edhe tek njerëzit.”- u shpreh mjeku Nelaj.

Programe të tjera

Shiko të gjitha