Repolitix, Hajdari: Hapja e listave demokratizon partitë , Shabani: U shemb bunkeri në Kushtetutë

31 Korrik, 11:56

Emisioni Repolitix trajtoi temën e listave të hapura pas votimit të ndryshimeve kushtetuese në Kuvend. Të ftuar në studio konstitucionalisti Shkëlqim Hajdari ndërsa në lidhje skype Edmond Panariti ish deputeti i LSI dhe Endri Shabani drejtuesi I Nismës Thurrje. Juristi Hajdari e cilësoi hapjen e listave një hap të madh drejt demokratizimit të partive politike . Ndërsa për Endri Shabanin Kushtetuta ishte një bunker përsa I përket listave të hapura që tashmë është hapur pas këtyre ndryshimeve . Për Panaritin mazhoranca shkeli marrëveshjen e 5 qershorit në një akt të paprecedentë të ndryshimit të Kushtetutës.

r.k./Shqiptarja.com

Programe të tjera

Shiko të gjitha