SPAK mbyll hetimet për inceneratorin e Fierit, çon për gjykim 21 të pandehur! Priten qëndrimet e avokatëve, pastaj vendos GJKKO

5 Dhjetor 2022, 12:06 | Përditesimi i fundit: 2022-12-05 17:36:41

TIRANË- Prokuroria e Posaçme ka mbyllur hetimet për Inceneratorin e Fierit, ndërsa u komunikuan akuzat për 21 të pandehurit, mes tyre ish-deputeti Alqi Ballko dhe ish-ministri Lefter Koka. Sipas hetimimeve të SPAK, 4 milionë euro janë paguar për inceneratorin e Fierit për punë që nuk u kryen asnjëherë, ndërsa 60 milionë lekë është dëmi i shkaktuar në buxhetin e shtetit në skemën e mashtrimit. Pas mbylljes së hetimeve, priten qëndrimet e avokatëve dhe më pas GJKKO do të vendosë nëse çështja do të kalojë ose jo për gjykim. 

Kategori të tjera