Tërmeti në Turqi, drejtori i Qendrës Vullnetarë të Emergjencave: Jemi të gatshëm t’u shkojmë në ndihmë në çdo moment

7 Shkurt, 12:56

Nebi Muçaj, drejtor i Qendrës Vullnetarë të Emergjencave tha se janë gati një grup prej 10 vullnetarësh është dërguar në Turqi, pas tërmetit tragjik që goditi Turqinë dhe Sirinë një ditë më parë. Në një intervistë për emisionin ‘Sot Live në Shqipëri’, në Report Tv, Muçaj u shpreh se ato vetë janë trajnuar nga ekipet turke dhe se kanë dëshirë që të shkojnë për t’i ndihmuar.

‘Janë kërkesa të shumta nga vullnetarët. Si mjekë infermierë dhe zjarrfikësja, një grup prej 10 vetash që janë mjek dhe për kërkimin ndër rrënoja.

Ne jemi të trajnuar. Jemi rreth 4000 vullnetare që janë të trajnuar nga vendet fqinje nga Italia, kështu që atë përvojë që ata që na kanë edukuar si bëhet në këto raste të emergjencave, duam të japim kontributin tonë. Kanë qenë të përgatitur dhe të mirë përgatitur.

Kemi kërkuar ambasadës turke, për të na orientuar për të na drejtuar se kur dhe si mund të japim ndihmën tonë. Duke parë rregullat, ne duam të jemi brenda ligjeve për të mos krijuar kaos. Te jemi atje në ndihmë dhe kohë reale. Ne jemi të gatshëm nga çdo moment. Forcat tona janë të gatshme për Forcat tona janë të gatshme për çdo lloj emergjence. Në do të donim të jepnim ndihmën tonë.’- u shpreh Muçaj.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha