Veri Jug - Kaçinari, virgjëresha mes maleve (12.06.2022)

12 Qershor, 15:21

Veri Jug ka udhëtuar në Mirditë, për t’u takuar me Virgjëreshën e maleve, fshatin Kaçinar. Takim mbreslënës me mjeshtren e punimeve artizanale, veshje mirditore për gra, burra dhe fëmijë, Mrika Ndrecën që ka veshur artistët e ansamblit “Mirdita”, pjemarës në të gjithë Festivalet Folklorike të Gjirokastrës. Jeta në një kullë malsorësh, tradita, zakonet. Monumentet natyrore, lisat qindravjecarë, ujvarat dhe një mulli bloje me ujë, me fontana ujrash që vetëtijnë mes malesh. Ndiqni reportazhin “Kaçinari, virgjëresha mes maleve” realizuar nga moderatori i emisioneve Veri Jug, gazetari Agim Pipa.

Programe të tjera

    Nuk u gjeten video për këtë program!

Shiko të gjitha