• Sfidat e politikanëve të rinjë

  RRUGËTIMI I TË RINJVE NË POLITIKË, DISFATË APO TRIUMF? ANALISTËT: TË RINJTË PA OBJEKTIVA,’ PËRDOREN’ POLITIKISHT ANDONI E YZEIRI: KOHA PËR NJË FRYMË TË RE POLITIKE

 • Nga 30 qershori në treg kartëmonedha me vlerën më të madhe 10 mijë lekë, guvernatori për Report TV: Erdhi si nevojë e zhvillimit ekonomik të vendit

  Më 15 qershor Banka e Shqipërisë prezantoi 2 kartëmonedhat që do të hidhen në qarkullim prej datës 30 qershor të këtij viti. Prerja 1.000 lekë dhe preja 10.000 mijë lekë që vjen për herë të parë në tregun shqiptar, janë me elemente të shtuara sigurie dhe të integruara me elemente kombëtare.

  Kartëmonedha 1 mijë lekë që e kemi në përdorim çdo ditë, është me të njëjtat elemente kombëtare por me elemente të stilizuara, hologram dhe fill sigurie për të bërë të pamundur falsifikimin e saj. Ndërsa kartëmonedha 10 mijë lekë që është risi e serisë së re, është me portretin e poetit Asdreni i cili ka bërë edhe himnin kombëtar. Kjo prerje ka një varg të himnit dhe një sërë elemente sigurie.

 • SPECIALE/Lamtumirë Piro Mani, një qiri i ndezur në artin shqiptar! Regjisori ishte një 'akademi' për artistët shqiptarë

  Piro Mani u nda nga jeta në moshën 89-vjeçare në SHBA ku jetonte prej vitesh. Ishte mjeshtër i regjisurës dhe artist i shkëlqyer, ku punoi 25 vite për filmin dhe teatrin shqiptar. Teatri Kombëtar i dedikoi homazhe me qirinj e lule.

 • Turizmi shqiptar/ Det, histori e kulturë! Vendi hap dyert për vizitorët vendas e të huaj

  Industria e turizmit edhe pse është plagosur nga pandemia COVID-19, tanimë është gati për të nisur gjithçka nga e para dhe më të fortë.

 • Speciale/ Të përshkosh malet e Shqipërisë me biçikletë, ‘Preateam’ sjell çiklizmin ekstrem

  Nëse dikujt i duket angazhim shumë i madh për t’u ngjitur në mal, këta djem e bëjnë edhe me biçikleta në krahë. Edhe nëse deri këtu nuk ka asgjë të pazakontë e sigurtë është se ‘Peak Riders of Albania’ nuk kanë lidhje me zakonshmërinë. Këta djem të guximshëm, që shumë herë mund të kenë thyer edhe kockat, ushtrojnë sportin e ‘down hill’.

  Zbritja e kodrave me biçikleta është vetëm një prej kategorive që ata ushtrojnë, por që në vetvete ka shumë adrelinë. Për fatin e keq në Shqipëri ky sport s’ka asnjë mbështetje, madje nuk është as pjesë e federatës, por këta djem i mban vetëm pasioni në një kohë kur është edhe shumë i kushtueshëm, pasi një biçikletë e vjetër kushton deri në 3 mijë euro.

  Nëse syri jonë shikon një terren të pakalueshëm, ‘Pick Riders Albania’ e kthen atë në nje shteg. Pasioni i bën të mos ndalen dhe për rrjedhojë vështirë që të mos kenë shkelur në ndonjë cep të Shqipërisë. Në u takuam në fshatin Zall-Bastar të Tiranës, në një nga lokacionet e shumta të kryeqytetit që janë përshtatur nga vetë këta sportistë.  

 • Me një terren të thepisur malor dhe rrethuar nga liqenet akullnajore të Lukovës, Mokra destinacion për turistët vendas dhe të huaj

  Një panoramë çlodhëse ku syri nuk ngopet me gjelbërimin dhe natyrën e rrethuar nga kurora pyjesh dhe bredhi.

  Kjo është pamja që të ofron fshati Mokër në Pogradec, i njohur për resurset e natyrës, historinë dhe traditën. Së fundmi po tërheq vëmendjen e shumë vizitorëve vendas dhe të huaj.

  Edhe pse me një terren të thyer malor kjo zonë është kthyer në një atraksion të veçantë turistik ku të rinj nga Korça, Pogradeci e Librazhdi kanë zgjedhur të përqafojnë sportin e hiking duke zbuluar mrekullitë që gjenden përreth Mokrës.

   “Jemi këtu tek Liqenet e Lukovës, janë dy liqene natyralë me origjinë akullnajore që ndodhen 1851 m mbi nivelin e detit që është liqeni i madh dhe 1705 m mbi nivelin e detit liqeni i vogël,këto dy liqene janë një atraksion natyror për të gjithë të apasionuarit e natyrës”, shprehet një i ri vizitor.

   

  “Ne vijmë nga Librazhdi, një zonë shumë e bukur,  kemi parë sot liqenet e Lukovës që janë një pasuri e madhe kombëtare dhe realisht jemi shumë të impresionuar me bukuritë që kemi gjetur këtu dhe banorët vendas këtu”, thotë një qytetar tjetër.

  Për të rinjtë Mokra është një ndër vendet ku turizmi meriton vëmendje pasi mungon infrastruktura përgjatë gjithë itinerarit drejt liqeneve akullnajore të Lukovës.

  Sinkron vizitorët “Itinerari ishte me një vështirësi mesatare. Pamja është shumë e bukur. Terreni është malor, liqenet janë fantastike. Edhe pse na ra pak shi por që ja vlen për ta marrë këtë aventurë për pamjen që shikon”, shprehët një turiste.

 • SPECIALE/ Fitorja e munguar e Teutës

 • Zefi dhe Tereza/ Si i mbijetuan burgjeve e torturave

  Pas burgut dhe torturave në vitin 1951 Zef Zorba dhe Terezina Pali, me shumë vuajtje në jetët e seicilit dhe me tragjedi në familjet e tyre, ritakohen, e forcojnë lidhjen e tyre të dashurisë dhe martohen e krijojnë familje. Jeta e dy intelektualëve dhe artistëve do të ishte krejt ndryshe pas burgut. Terezina që ëndërronte të bëhej mjeke, e detyrojnë të punojë gjithë jetën si pastruese në spital, ndërsa regjisori, poeti dhe përkthyesi Zef Zorba detyrohet të punojë gjithë jetën si llogaritar i thjeshtë. Si rrodhi jeta e tyre mes dëshirave e pasioneve, që kishin dhe jetës, që u detyruan të bëjnë mes privimeve, survejimit e provokimeve nga Sigurimi i Shtetit. Thesari letrar që la pas Zef Zorba, pjesë të të cilit nisën të botohen vetëm pas vdekjes së tij....

 • Ekskluzive/ Reportazh nga Spitali Memorial i Fierit, në pritje të pacientit të parë

  Spitali Memorial rajonal i Fierit, një investim ky i qeverisë turke në bashkëpunim me qeverinë shqiptare, në vlerën e 70 milion eurove. Një ndërtesë që u ndërtua në kohë rekord në një periudhë tre mujore, e që duke filluar nga sot do të jetë në shërbim të qytetarëve. Në këtë ndërtesa prej më shumë se 17 mijë metra katrorë do t’u ofrohet shërbim 150 pacientëve, me shërbim të teknologjive më të fundit. Në të gjitha dhomat e këtij spitali përdoret teknologjia më e fundit, teknologji që përdoret pothuajse në të gjitha spitalet turke. Një bashkëpunim mes mjekëve turq dhe shqiptar për t’iu ofruar shërbimin dhe standardin më të mirë jo vetëm qytetarëve të qarkut të Fierit por të gjithë qytetarëve të Jugut.

  Një investim që u garanton qytetarëve shqiptarë një shërbim të standardeve  evropiane që nga urgjenca, kontrollet por dhe ndërhyrjet kirurgjikale." Kjo dhomë përdoret për të ekzaminuar të gjithë pacientët tanë që vijnë në këmbë këtu. Pacientët tanë, do të priten nga ne dhe do të marrin nga ne vlerësimin e parë dhe më pas do të caktohet se ku do të drejtohen! Në bazë të gjendjes së tyre ne përcaktojmë nëse ata do të vendosen në sallën e mbikëqyrjes apo do të shtrohen. Pra këtu është vendi i parë ku bëhet vlerësimi i pacientëve. CPR është një dhomë që uroj të mos e përdorim shumë! Në këtë zonë vijnë të gjithë ata persona të cilët mund të kenë humbur vetëdijen, mund të kenë pësuar arrest kardiak dhe në fakt është vendi më i rëndësishëm i emergjencës. Në këtë zonë ne do të mundohemi tu japim ndihmë të gjithë atyre të cilët gjenden në gjendje të rëndë!’, tha Shefi i urgjencës Erman Moral.

  Ndërkohë që në sallën e operacionit përdoren teknologji që nuk janë parë më parë siç na e rrëfen edhe vetë kirurgu i njohur turk Bülent Cavit Yüksel.

  “Kjo është një tabelë që mat lagështinë, ajrin, ndriçimin dhe sistemin zanor. Në fakt në këtë tabelë gjendet truri i sallës së operacionit. Kemi po ashtu edhe një nga sistemet më të mira në botë të filtrimit”, tha kirurgu turk.

 • Telefonuesi sfidon moderatorin: Ma gjej një politikan jo të korrptuar qoftë edhe në nivelet e ulëta?

  Politikanëve dhe zyrtarëve e ish-zyrtarëve t’u sekuestrohet pasuria tha një zotëri që u bë pjesë e programit “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv. Në bisedë e sipër ai sfidoi edhe drejtuesin e emisionit duke i thënë: Ma gjej një politikan jo të korruptuar qoftë edhe në nivelët më të ulëta.

 • 'Non grata', ja dosjet mbi aferat e klanit Berisha! Privatizimi i 'Kompleksit Partizani', si Berisha eliminoi zyrtarët që s' firmosën në favor të Jamarbër Malltezit

  Parulla që Partia Demokratike përdori gjatë fushatës zgjedhore 2005 ishte "Koha për ndryshim". Por, sapo ata fituan zgjedhjet dhe u kthyen në pushtet, tetë vjet pas skandalit të përgjakshëm të piramidave financiare, qeveria e Sali Berishës nuk vuri ndër përparësitë e saj ndryshimet për vendin, që kishte premtuar, por privatizimin e Kompleksit Sportiv "Partizani '' i destinuar për familjen e tij. Për herë të parë, e gjithë dosja për privatizimin e '' Kompleksit sportiv Partizani '' ka dalë nga arkivat e ministrive me kërkesë të gazetarëve investigativë të Report TV, të cilët e studiuan atë për muaj me radhë. Falë punës kërkimore nëpër arkiva të ndryshme kemi gjetur edhe dokumentat e pabotuara përpara që hedhin dyshimet edhe mbi origjinën e vërtetë të pronës.

  Në pjesën e dytë të investigimit do të tregojmë gjithë lëvizjet dhe presionin që strukturat e qeverisë Berisha edhe me firmën e vetë kryeministrit bënë për t'i dorëzuar më në fund atë truall tek Jamaber Malltezi dhe trashëgimtarët e tjerë, duke ndëshkuar një gjeneral të Ushtrisë i cili me kurajo guxoi të denoncojë parregullsitë, pas një inspektimi skandaloz që njerëz të Berishës ja ngarkuan personalisht njërit nga ish-pronaret përfitues të pronës.

  Në nëntori 2005, vetëm dy muaj pas marrjes së detyrës, Ministri i Ekonomisë Genc Ruli dhe ministri i Mbrojtjes Fatmir Mediu filluan procedurat e privatizimit të qendrës më të madhe sportive në zemër të kryeqytetit, me përmasa 26.000 metra katrorë, qe në fund u pagua vetëm 14.000 euro. Në atë tokë sot janë ndërtuar dhe po ndërtohen ende dhjetëra kulla të kompleksit Magnet 1 dhe Magnet 2 që vlejnë 4.000 herë më shumë, nga të cilat Jamarber Malltezi, dhëndri i ''doktorit", është bashkëpronar me mbi 40% të aksioneve. Një çështje e errët që prodhoi fitime prej dhjetëra miliona eurosh.

  Ajo që del është një histori me një mijë pika të errëta, në të cilat shfaqen jo vetëm dyshime për korrupsion dhe abuzim, por që mbi të gjitha, tregojnë sjelljen e një sistemi të tërë shtetëror që, me përjashtime të rralla, pranoi të gjunjëzohej para Sali Berishës duke shkelur çdo normë etike dhe çdo procedurë vetëm që t'i shërbente shefit të tyre. Një mënyrë për të konceptuar pushtetin në shërbim të familjes dhe në konflikt të hapur interesi që klani i Berishës është gati ta ripërsërisë.  

 • 'Non grata', ja dosjet mbi aferat e klanit Berisha! Duart e familjes Berisha mbi 'Kompleksin Partizani'! Faktet si u morën 26.000 m tokë që sot i gëzon dhëndri Jamarbër Malltezi

  Report TV i dedikoi dy investighime të gjata, duke zbuluar për herë të parë llogaritë e familjes: që nga klientët miliarderë të Argita Berishës, që i paguanin fatura të bijës në këmbim të favoreve të babait, në lumin e milionave të eurove që dhëndrri Jamarbër Malltezi ka investuar në ndërtimin e dhjetëra kullave në zemër të kryeqytetit pa treguar asnjëherë origjinën

 • Përdhunonin prej disa javësh 15-vjeçaren në Mirditë, gjykata e Lezhës lë në burg 5 të arrestuarit

  Gjykata e Lezhës ka dhënë masën e sigurisë "arrest me burg" për 5 personat e arrestuar të akuzuar për përdhunimin e 15-vjeçares në Mirditë. Konkretisht është dhënë 'arrest me burg' për  Artan Kaçorrin 31 vjeç, Albert Mollën 27 vjeç, Ermal Tarazhin 30 vjeç dhe Nikë Lleshin 44 vjeç, ndërsa e njëjta masë është dhënë edhe për 17-vjeçarin me inicialet A.Xh.

  Gjykata ka pranuar kërkesën e prokurorisë duke caktuar "arrest me burg" pa afat për këta persona, ndërsa seanca u mbaj me dyer të mbyllura.

  Prova kryesore për organin e akuzës është telefoni i 15-vjeçares, ku janë edhe videot intime, nëpërmjet të cilave personat e arrestuar i bënin shantazh.

  Ngjarja e rëndë u bë publike më 18 maj, ndërsa 15-vjeçarja kishte javë që vuante abuzimet. Përdhunuesit dhe e mitura janë nga një fshat i Mirditës dhe banesat i kanë në një distancë të afërt me njëri tjetrin, ndërsa personi i parë që ka abuzuar me të është 32-vjeçari Artan Kaçorri.

  Ky i fundit kishte patur lidhje me vajzën dhe në muajin mars madje i kishte blere dhe një telefon për të komunikuar me të. 32-vjeçari i cili është i martuar kishte arritur që të mashtronte të miturën e ta merrte në makinë e më pas ka abuzuar seksualisht me të, duke i bërë dhe video e foto intime të cilat ja ka shpërndarë dhe 4 personave të tjerë mes të cilëve dhe nipit të tij, 17-vjeçarit me iniciale A.GJ.

  Përmes video dhe fotove 5 personat kanë arritur ta shantazhojnë të miturën dhe ta detyrojnë që të kryej marrëdhënie seksuale me to në mënyre të përsëritur. 15-vjeçarja ndodhet në gjendje të rënduar psikologjike dhe po mbahet nën kujdesin e Shërbimit Social të Bashkisë Mirditë. 

 • Ekskluzive/ Lufta me Izraelin, gazetari nga Rripi i Gazës për Report Tv: Të qenit palestinez është arsye e mjaftueshme për të na vrarë! Palët s'janë të barabarta

  • “Personalisht sa i përket të ardhmes nuk jam shumë i sigurte. Bombardimet janë.....Oh Zot ajo ishte afër!”, në një rrëfim ekskluziv për Report Televizion gazetari palestinez Mohammed Rafik, tregon nga Gaza situatën e luftës nën rrebeshin e raketave.

   Me zërin që i dridhet herë pas here dhe më një vështrim të humbur ai kujton dramën dhe vuajtjet me të cilët populli , me kanale dhe rrugë të mbylluar nga Izraeli.

  “Aktualisht ne po flasim për mungesa të pajisjeve mjekësore dhe spitalet janë në përfundim të rezervave të tyre. Fëmijët tanimë po ngelin pa shtëpi dhe po rritet në mënyrë të konsiderueshme numri i të pastrehëve. Numri i të pastrehëve po rritet me një shpejtësi të jashtëzakonshme”

  Në një kohë ku numri i viktimave  ka kaluar mbi 200, gazetari palestinez nuk nguron të theksojë se palët në konflikt nuk janë të barabartë.

  “ Palestina nuk ka një ushtri të mirëfilltë, ndërkohë që ushtria izraelite është jashtëzakonisht e madhe më shumë se gjysmë milioni, shumë teknologji ushtarake janë të zhvilluara në Izrael, ka tanke dhe avionë ushtarakë. Palestina nuk ka forca detare ndërkohë që Izraeli I ka marrë nën kontroll brigjet e Palestinës. Rripi i Gazës, nga lindja në perëndim, nga jugu në veri është nën dhunë të vazhdueshme. “

  E ndërkohë që familjet, fëmijët luten që bomba e rradhës të mos bjerë në shtëpitë e tyre, që konflikti të zgjidhet dhe ata të mund të jetojnë të lirë . 

   

 • Speciale/ Ferid Berberi, kampioni i peshëngritjes që stërviti Aleksandër Kondon dhe Ilir Metën

  Ferid Berberi është një ish-peshëngritës që është shpallur për 5 vite kampion kombëtar. Madje ai është i vetmi shqiptar që ka ngritur në total 417 kilogranë në tre disiplina të ndryshme.

  Pasi mbaroi karrierën si profesionist Berberi iu dedikua botës së trajnerit ku gjithashtu stërviti emra tepër të njohur si Aleksandër Kondo, Agron Haxhihyseni, Xhemal Qarri, Ardian Kokonozi dhe të tjerë. Një e veçantë është se Beberi ka stërvitur edhe presidentin aktul të Shqipërisë, për të cilin thotë se ishte një djalë i urtë dhe me shumë pasion.

 • 'Piva një vizë kokainë dhe s'ndala dot më', rrëfimi tronditës i dy përdorues të drogës për Report Tv!

  TIRANË-Elsa, nënë e dy fëmijëve ka nëntë vite e varur nga kokaina dhe heroina. Së fundi ka nisur rehabilitimin, por gjendja e saj duket të jetë e vështirë. 

  “Unë u flisja të tjerëve më përpara, mos e pini, mos e bëni dhe qëllon një moment ankthi, stresi dhe depresioni dhe më tha një shoqe pije një vizë. Unë i thashë jo nuk dua, ajo më tha pije se nuk të bën gjë, kokainë. Më mbushi mendjen dhe u piva. Do ti, që kur e piva pastaj më pëlqeu dhe që nga ajo ditë nuk iu ndava dot më” – thotë Elsa.

  Sigurimi i parave për të blerë dozën ditore e ktheu Elsën në një gënjeshtare patologjike.  

  “U lidhja me të dashur, se kam qenë edhe e bukur. I thoja që më duhen lekë për fëmijët, nuk i tregoja se i doja për drogë se pastaj trembej dhe ikte. I thoja që i doja për qira, për fëmijë, gjeja lloj-lloj justifikimesh për të marrë lekë, gënjeja që më duheshin lekë për ilaçe për fëmijët, gjeja gënjeshtra nga më të ndryshmet” – shton 30-vjeçarja. 

  Elsa rrëfen momentet e para të pendesës dhe vështirësive shëndetësore, shkaktuar nga përdorimi i heroinës.

  “Problemet me shëndetin më kanë vazhduar kur nisa heroinën. M'u infektua këmba, operacione, ngelja pa lekë dhe e ndjeja veten të pafuqishme dhe në këtë gjendje që isha e stresuar ku do gjeja lekë për të gjetur dozën. Fillova pastaj dhe u pendova, por kur u pendova ishte tepër vonë” – shprehet nëna e dy fëmijëve.

  Dy të vegjlit e saj janë në shtëpinë e fëmijës. Elsa thotë se kjo e ka dëmtuar shumë dhe e ka shtyrë më shumë drejt drogës.

  “Fëmijët i kam në shtëpi të fëmijës, 12 i madhi, 9 e vogla, i takoj një herë në dy javë. Tani edhe kjo më bënë dhe më shtyn që të pijë drogë, nga stresi i atyre, më merr shumë malli. Sikur të mundja do ta ktheja kohën pas, nuk do të pija kurrë në jetën time. Nuk do ta mendoja, jo më ta pija, por është shumë vonë tani” – shton Elsa, e penduar.

   

 • Emigranti investon në vendlindje, sjell hipizimin në Korçë! Myrtollari: Është sport që të jep adrenalinë

  Hilmi Myrtollari pas suksesit në Greqi si sportist është kthyer në vendilindjen e tij, duke hapur hipodrom në Turan të Korçës, ku stërvit të rinjtë në sportin e hipizmit dhe ofron guida turistike me kuaj. Lidhja e tij me kuajt është e hershme, një marrëdhenie reciproke me të cilën merr dhe dhuron dashuri.

  "Fillimi nuk ka qenë i vështirë, sepse jam rritur me dashurinë për kuajt duhet ta ndjejë njeriu dashurimë për kalin dhe kali për njeriun sepse ka diçka shumë të përbashkët".

  Hilmi Myrtollari ka qenë emigrant për shumë vite në Greqi, aty është bërë profesionist në sportin e hipizmit dhe ka fituar disa herë titullin kampion në Selanik.

  "Kam 30 vite që merrem me kuajtë. ndërsa si profesionist 20 vite që jap mësime për nxënësit. kampion kam dalë në 2010 dhe 2011 në shtetin grek në Selanik. Kam dalë kampion në gjithë Greqinë e Veriut".

   

   

  Një shtëpi kuajsh në vendin e tij është ëndrra e kthyer tashme ne realitet për Hilmiun. Prej 6 muajsh ne Turan te Korçes ai  krijuar "Shtëpinë e kuajve" brenda së cilës kalon pjesën më të madhe te ditës. Ky është ambienti më i dashur për të nga i cili e ka te pamundur te shkëputet .Cdo mengjes fillon me pastrimin ,ushqimin dhe perkujdesjen per to.

  "Ëndrra ime ka qenë të realizoj këtë që kam bërë në Shqipëri. Këtu kemi disa raca të ndryshme, tani po i zgjedhim disa raca të urta, që të jenë miqësor me njerëz. Kemi kuaj për të mësuar fëmiëjt kemi dhe kuaj për guidat turistike".

  Hilmi Myrtollari kalon orë të tëra duke u kujdesur për kuajtë në fermë si dhe duke i stërvitur në pistë.

  "Kali ka gjithçka të veçantë është i ndjeshëm ndaj njeriut, i përgjigjet urdhrave të tua, ti do të kalosh pengesat, ai e kalon. sa të shikon ndryshon komplet, është kafshë e veçantë.

  Nis me pastrimin, me kalërimin, çdo ditë bën gjëra të ndryshme, edhe këtu jashtë në pistë i jep karota dhe ai të ndjek nga pas".

 • 101-vjetori i lindjes, rrëfimi i 'babait' të kriminologjisë shqiptare, Ismet Elezi: Politikanët të mos pengojnë reformën në drejtësi!

  Profesor Ismet Elezi në këtë prill festoi datëlindjen e 101. Urimet që mori nga të afërmit, miqtë edhe ish- studentët e tij, ia kanë bërë zemrën mal, duke i shtuar mirënjohjen ndaj tyre, pavarësisht se ende nuk e gëzon një titull nga Presidenti i vendit. Pengesë për këtë mesaduket ka qenë puna 20-vjeçare që ka bërë në këshillin e Ministrave në Qeverinë e drejtuar nga Mehmet Shehu. Por Elezi na tregon se ka qenë jurist për të bërë ligjet, ka kryetar i byrosë juridike dhe jo sekretar personal apo ministër i Mehmet Shehut. Megjithatë, në këtë rrëfim profesori i të Drejtës Penale dhe ‘Babai i kriminologjisë shqiptare’ Ismet Elezi, i cili 80 vite të jetës së tij ia ka kushtuar drejtësisë në vend, duke nxjerr për pesë dekada gjatë punës si pedagog, njerëzit e ligjit dhe si autor i rreth 230 botimeve ( 34 libra, monografi edhe artikuj shkencorë) rendit për “Report TV” shqetësimet që ka aktualisht për ligjet që kthehen nga Presidenti i vendit në Kuvend, rëndësinë dhe zvarritjen e reformës në Drejtësi dhe ndërhyrjet e herëpashershme në Kushtetutën e vendit nga politika. Por përpos këtyre shqetësimeve profesionale, Elezi na rrëfen edhe sekretin e jetëgjatësisë së tij, regjimin gjerman, prej të cilit nuk ka hequr dorë asnjë ditë.

  Zoti Elezi, profesor 5 prilli i 2021-it përkoi me 101-vjetorin tuaj të lindjes. Si jeni ndierë këtë periudhë?Vitin e kaluar pata 100-vjetorin e lindjes. Mora telefonata dhe mesazhe të panumërta. Për këtë u jam shumë mirënjohës atyre që më vlerësojnë dhe që shfaqin opinione pozitive. Këto mua më japin zemër, se jam i moshuar. Por, të them të drejtën dhe në këtë 5 prill, që përkoi me 101 -vjetorin numri i telefonatave nga miq, kolegë, ish studentë edhe bashkëfshatarë u përsërit. Kjo ka qenë një kënaqësi e veçantë, se gjatë 55 viteve si pedagog kam dhënë shumë. Për këtë jam shumë i kënaqur dhe ndiej krenari që s’më ka vajtur puna dëm. Edhe vlerësimet që janë bërë kanë qenë shumë të larta, ndoshta dhe të pamerituara. Pasi vjet pata vlerësime të larta në medie, grupe kolektive kanë propozuar Presidentit që të më akordojë një titull, por Presidenti si mori parasysh, pasi unë kam qenë kryetar i byrosë juridike në Këshillin e Ministrave në kohën e Qeverisë së Mehmet Shehut. Kjo është bërë pengesë. Unë punova 20 vite në kryeministri, 17 vite kur ishte kryeministër Mehmet Shehu edhe tre vite pas tij.

 • Telefonuesi zbulon “doktorin e vdekjeve”: Përhap panik në facebook, vaksinimi jo për fushatë

  Në programin e mëngjesit “Shtypi i Ditës dhe Ju” në Report Tv një zotëri bëri një krahasim për dy modelet e fushatave që po bëjnë PS dhe PD. Ai më pas zbuloi atë që ai e quajti si “doktori i vdekjeve” Sali Berishën që përhap panik në facebook dhe sqaroi se vaksinimi nuk po përdoret për fushatë.

 • INVESTIGIMI II/ Aferat serbe të Berishës: Miliona euro në studion e familjes nga Lazareviç, të lidhur me trafiqe e parajsa fiskale

  Në tetor të vitit 2008 kryeministri Sali Berisha zbret në fushë beteje bashkë me Ministrinë e Drejtësisë dhe Ministrinë e Brendshme për të bllokuar hetimet që Prokuroria e Përgjithshme e Shqipërisë sapo ka nisur ndaj Damir Fazlliçit, mikut të tij personal, por mbi të gjitha, klientit të studios së konsulencës së vajzës së tij, Argita Berisha. Fazlliç dyshohet se ka pastruar në Shqipëri disa miliona euro me origjinë nga parajsat fiskale, por në vend që të ndihmojë hetuesit për të zbuluar të vërtetën, Sali Berisha përdor gjithë pushtetin e tij për ta fshehur atë. Berisha për të ndalur verifikimet e prokurorëve shqiptarë, propozon një hetim ndërkombëtar, natyrisht, duke e pasur të qartë se nuk do të ishte e mundur të bëhej.   

  Historia e biznesmenit boshnjak Damir Fazlliç përfaqëson një nga skandalet e para politiko-afariste që përfshijnë familjen e Sali Berishës pas kthimit në pushtet. Edhe pse ishte një nga pak skandalet e denoncuara nga mediat dhe të hetuara nga prokuroria, vazhdon të përfaqësojë edhe sot modelin e një pushteti të sëmurë dhe të pandëshkuar që Sali Berisha krijoi rreth klanit të tij familjar.   

  Lideri i Partisë Demokratike që kishte fituar zgjedhjet e 26 qershorit 2005 me sloganin “Koha për ndryshim”, jo vetëm që nuk e ndryshoi Shqipërinë, por e zhyti vendin në një kënetë korrupsioni dhe nepotizmi në të gjitha nivelet e Shtetit. Zgjedhësit votuan Partinë Demokratike, por bashkë me Sali Berishën, në pushtet erdhi dhe familja e tij. Pak muaj pasi u zgjodh kryeministër, vajza e tij Argita Malltezi u kthye në Shqipëri nga Prishtina duke lënë pas një punë 6 vjeçare të mirëpaguar në Misionin e OKB-së, UNMIK, për të hapur një kompani ligjore në Tiranë. Bashkë me të kthehet edhe bashkëshorti, Jamarbër Malltezi. Edhe vëllai i saj, Shkëlzen Berisha zbulon talentin e ekspertit dhe hap si e motra një studio ligjore, që çuditërisht e mbyll të njëjtën ditë që babi i tij lë qeverinë, në shtator të 2013. Të gjithë së bashku krijojnë në pak muaj një klan pushteti nepotik, në të cilin ftohet të bëhet pjesë edhe Lulzim Basha (edhe ai i kthyer prej pak kohësh nga Kosova dhe miku i ngushtë i Argita Berishes) që merr me vete dhe kunatin Erion Isufi. Një grup politiko-afarist me mijëra tentakula që falë mbështetjes së Sali Berishës do të dominojë i qetë dhe i pandëshkuar deri në humbjet zgjedhore të 2013-s, dhe që sot, me të njëjtën formë dhe me të njëjtët njerëz, ëndërron të kthehet në pushtet.   

  Redaksia investigative e Report TV, për herë të parë, rindërton një pjesë të aferave të familjes Berisha dhe të skemës klienteliste të ndërtuar përreth Argita Berishës dhe studios së shoqes së saj Flutura Kola, që funksiononte si ombrellë për të fshehur favoret që Sali Berisha u garantonte klientëve miliarderë të vajzës së tij.

 • Artan Shkreli rrëfen fortifikimet nga antikiteti i vonë dhe mesjeta në Shqipëri

  Pas botimit të studimit, 'Fortifikimet nga antikiteti i vonë dhe mesjeta në Shqipëri' me autor Gjerak Karaiskaj, arkitekti Artan Shkreli përmes një interviste në Report Tv tregon rëndësinë e tij në gjuhën shqipe. Gjithashtu, ai ndalet te rijetëzimi që specialistët e trashëgimisë mund t'u bëjnë kalave sot.

 • Aferat e klanit Berisha, tjetër investigim në Report Tv! Gjithë vendimet e firmosura nga Saliu për klientët e Argitës

  Nga momenti që hyni në një spital, shkollë, ministri, ndërtesë qeveritare, gjykatë, apo edhe për të marrë një certifikatë lindje nga zyra e gjendjes civile, një person duhet të paguajë një tarifë shtesë jozyrtare ose të njohë një mik nga brenda për të marrë çdo gjë që kërkon " 

  Ky është një kabllogram konfidencial i dërguar me 6 qershor 2008 Departamentit të Drejtësisë amerikane nga ambasadori në Tiranë, John Ëithers. Është përshkrimi i mjeruar i Shqipërisë tre vite pas ardhjes në pushtet të Sali Berishës. Një Shqipëri, që lideri i Partisë  Demokratike, i cili kishte fituar zgjedhjet e 26 qershorit 2005 me sloganin “Koha për ndryshim”, jo vetëm që nuk e kishte ndryshuar, por e kishte zhytur në një kënetë korrupsioni dhe nepotizmi familjar në të gjitha nivelet e Shtetit. Një sistem qeverisjeje i sëmurë, që Sali Berisha dhe Lulzim Basha janë gati ta ripërsërisin, nëse do të ktheheshin në pushtet pas zgjedhjeve të 25 prillit, për të cilat po bëjnë sërish garë me një koalicion të quajtur “Aleanca për ndryshim”, i njëjti slogan i 16 viteve më parë. Zgjedhësit votuan Partinë Demokratike, por bashkë me Sali Berishën, në pushtet erdhi dhe familja e tij. Pak muaj pasi u zgjodh kryeministër, vajza e tij Argita Malltezi u kthye në Shqipëri nga Prishtina duke lënë pas një punë 6 vjeçare të mirëpaguar në Misionin e OKB-së, UNMIK, për të hapur një kompani ligjore në Tiranë. Bashkë me të kthehet edhe bashkëshorti, Jamarbër Malltezi. Edhe vëllai i saj, Shkëlzen Berisha zbulon talentin e ekspertit dhe hap si e motra një studio ligjore, që çuditërisht e mbyll të njëjtën ditë që babi i tij lë qeverinë, në shtator të 2013. Të gjithë se bashku krijojnë në pak muaj një klan pushteti nepotik, në të cilin ftohet të bëhet pjesë edhe Lulzim Basha (edhe ai i kthyer prej pak kohësh nga Kosova dhe miku i ngushtë i Argita Berishës) që merr me vete dhe kunatin Erion Isufi. Një grup politiko-afarist me mijëra tentakula që falë mbështetjes së Sali Berishës do të dominojë i qetë deri në humbjet zgjedhore të 2013, dhe që sot, me të njëjtën formë dhe me të njëjtët njerëz, ëndërron të kthehet në pushtet. 

 • Report Tv sjell pamjet ekskluzive! Lironte të fortët, ja ku jeton gjyqtarja Enkelejda Hoxha, 5 persona në 65 m2!

  A ka marrë para kjo gjyqtare e kryqëzuar si shembulli i korrupsionit? Për herë të parë nga oborri i SPAK ishte vajza e mitur e Enkelejdës e cila dha një tjetër version. 13 vjeçarja betohej që nëna e saj nuk kishte  marrë kurrë para por ishte detyruar të shkelë ligjin.

  "Ajo ka pasur një arsye shumë të fortë për t'i liruar ata. Vetëm kur ka një arsye shumë të fortë. Mund të jetë detyruar për të liruar kriminelët", thoshte ajo.

  Për mikrofonin e ReportTv nëna e gjyqtares ka një falënderim dramatik. Ajo uron kryeministrin Edi Rama pasi sipas të moshuarës nëse vajza e saj gjyqtare nuk do të ishte arrestuar do ishte vrarë nga bota e krimit.

  "Edi Ramën që ma burgosi vajzën e falënderoj shumë. Do ma kishin vrarë", thotë nëna.

   

  "Ne skemi dashur që t'i hapim telashe. Për shembull, tek ekspozita në orën 7:30 të mbrëmjes para disa ka vërshëllyer një tullë kaq e madhe përpara tyre dhe vajzës së vogël. Nuk e gjetën dot kush e hodhi dhe ne nuk informuam", denoncon babai.

  Këto janë pamje ekskluzive që report tv sjell nga banesa e gjyqtares, një apartament 65 m2 në lagjen Komuna e Parisit në katin e 11 të këtij pallati ndërtuar në vitet 2000. Belul Hoxha tregon se është blerë në 2002 dhe ai ka ende këstin e fundit prej 4500 dollarë të papaguar.

  Brenda kësaj shtëpie ku e gjithë hapësira shfaqet në kaos,  gjetëm djalin e sëmurë të gjyqtares, Redid, vajzën e mitur Antian dhe prindërit e gjyqtares. Kuzhina e kthyer në dhomë fjetjeje me tre krevate dhe ballkoni i përshtatur në kuzhinë janë dhomat ku flinte dhe ushqehej gjyqtarja me 3 fëmijët e saj.

   

 • Speciale - Nga 8 Marsi në diktaturë tek ëndrrat e vajzërisë, poetja Rita Petro: Si i sfidova paragjykimet!

  Çfarë duhet të bëjë një grua për të qenë vetvetja në jetë? Për poeten Rita Petro nuk ka mënyrë më të mirë, sesa dëgjimi i zërit të brendshëm në zgjedhjet që bën. Prandaj, në këtë 8 Mars, në festën ndërkombëtare të gruas dhe nënës, Rita Petro vjen përmes një rrëfimi ndryshe për veten që nga fëmijëria, për 8 Marset në familjen e saj, por dhe si nënë, grua e partnere.

  “Këtë ditë kaq të veçantë ne e kemi festuar përherë në familjen tonë, me mundësitë e vogla që kishim asokohe bënim zbukurimet për nënën, shkruanim kartolinat e më pas dhe dhurata”, tregon Rita Petro.

  Poetja ndalet dhe tek guximi për të shkruar në vargje ndjesitë e gruas, që shpesh janë paragjykuar pa u lexuar, e që sot për të janë një pasuri në biografinë e saj letrare. 

  “Sot kur e kujtoj unë e quaj një pasuri në biografinë time letrare, pasi çdo njeri që është i dashuruar mund të gjejë krahasime të mrekullueshme për të shkruar, por problemi është a gërmojmë ne brenda vetes, edhe se sa e bëjmë ne atë tjetrin që të thotë: A sa mirë, ti the atë që unë se them dot”, vijon Petro.

  Urimi i poetes për të gjitha gratë është që të mos heqin dorë asnjëherë nga liria

  “Uroj që çdo zgjedhje në jetë ta bëjnë vet edhe jo të ndikohen nga të tjerët”, thotë Petro.

 • Speciale/ Shuhet Agim Krajka/ Tekstshkruesi i këngës ‘Lemza’: Ishte kompozitor i rinisë edhe fizarmonicist virtuoz

  Artisti që i dedikoi muzikës gjithë jetën e tij, duke u frymëzuar nga folklori shqiptar, Agim Krajka është shuar në moshën 83-vjeçare. Për dekada të tëra, Agim Krajka kompozoi valle edhe këngë, si “Lemza”, “Djaloshi dhe shiu”, “Ne jemi tre” apo “Kafe Flora”. Shkroi pjesë për orkestër simfonike edhe filmat shqiptarë, si “Çifti i lumtur”, “Zonja nga qyteti” apo “Një shoqe nga fshati”, por nuk hoqi asnjëherë dorë nga dashuria e tij e parë, instrumenti i firzamonikës. Regjisori Haxhi Rama, i cili është edhe tekstshkruesi i disa prej këngëve të Agim Krajkës rrëfen gjurmët, që ka lënë kompozitori i rinisë tek publiku.  

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv