• Speciale

  SPECIALE/ Në 5 vjetorin e vdekjes, 20 veprat e një jete... Novruz Shehu, biografi i parë i Musine Kokalarit, e shoqja zbulon fjalët e fundit para se të vdiste

  Në 5 vjetorin e ndarjes nga jeta të studiuesit Novruz Shehu, që ishte edhe biografi i parë i Musine Kokalarit,  kamera e Report tv, zbulon jetën...

 • Speciale

  SPECIALE/ Në shtëpinë e Syrja dhe Eqrem Bej Vlorës, sekretet e muajve që sollën Pavarësinë

  Një vizitë në shtëpinë e  dy personazheve që patën rol kyç në ngjarjet që i paraprinë Pavarësisë së Shqipërisë. Si ishin muajt në prag të 28...

 • Vdekja e xhelatit Aranit Çela zgjon nostalgjikët...prokurori i komunizmit që firmosi qindra dënime me vdekje, por s'kërkoi kurrë falje

  Vdekja e prokurorit famëkeq të komunizmit Aranit Çela zgjoi në rrjetet sociale nostalgjikët e regjimit hoxhist, një ofendim i pafalshëm për...

 • Dosja/ Kur në Teatrin 'Kosova' u zhvillua gjyqi i parë politik i Enver Hoxhës (FOTO Ekskluzive)

  Një nga argumentet e përdorura për të mbrojtur Teatrin Kombëtar, që qeveria Berisha në 2007-ën e ka hequr nga lista e monumentit të trashëgimisë...

 • Dëshmia e rrallë në 'Dosja K' e operatorit që filmoi momentin historik: Ramiz Alia, plan për të rivendosur statujën e Enver Hoxhës (VIDEO)

  Çfarë do të ndodhte nëse ky material filmik ku rrëzohej busti i diktatorit Enver Hoxha nuk do të transmetohej atë ditë nga TVSH? Operatori Fatmir...

 • Pano Taçi: Jeta ime, burg, poezi dhe dashnore

  Një rrëfim për jetën, nga fëmijëria e hershme, kujtimet e rinisë, dashuritë, poezinë dhe pasionet e shumta, dramat e një kalvari të gjatë...

 • Reshat Kripa: Ne 15-vjeçarët që hidhnin trakte kundër Enver Hoxhës (VIDEO-FOTO)

  Rrëfimi dhe dokumentet e rralla në emisionin “Dosja K” në Report Tv. Traktet e guximshme që më 1951: “Të ngrihemi të shpëtojmë nga zgjedha e...

 • 'Dosja K'/ I preu Bursën Enverit në Francë, si u përball Mirash Ivanaj me hakmarrjen e diktatorit

  “Dosja K” sjell këtë herë historinë e rrallë të ministrit të hekurt Mirash Ivanaj, që sfidoi Ahmet Zogun për reformën arsimore e  që i preu bursën...

 • Dëshmitë e të mbijetuarëve/ Me Klora Merlikën drejt kampit të vdekjes në Tepelenë

  Varrezat e të internuarve në kampin e Tepelenës, njolla më e errët e historisë së këtij kampi. Klora rrëfen sesi pas zhvendosjes nga Turani,...

 • Rrëfimi/ Klora Merlika, të fshehtat tronditëse në kampin e vdekjes së fëmijëve në Turan

  Dosja K në Report Tv, solli pamjet ekskluzive nga kampi i Turanit në Tepelenë duke bërë një udhëtim tronditës përmes fakteve e dëshmive të gjetura...