• Analiza

  Rroftë Sigurimi

  Rroftë Sigurimi që spiunllëkun e popullarizoi aq tepër sa po të kishte qënë gjallë Çajupi, spiunave të kudondodhur do tu kishte kënduar; Spiuna...

 • Analiza

  Pa Ty

  Pa Ty jam zero. Pa Ty jam asgjë. Pa Ty jam dhimbje pa ulërimë. Pa Ty jam Muzg pa trishtim. Muze’ pa kryevepra. Shenjt’ pa mrekullira. Zog’ pa...

 • Analiza

  Ringjallje

  -Zotërinj të nderuar, në këtë komunikim ringjallës postum, ne të vdekurit e gjallë do bëjmë sa të mundemi të kjartësojmë si të gjallët e vdekur po...

 • Analiza

  Me vdekje

  Me vdekje të gjithë që braktisin Shqipërinë. Halli se ata s'ke ku i gjen.

 • Analiza

  Budallai i bukur

  Budallenj të bukur kemi pasur gjithmonë. Por kanë qënë pak dhe të pazararshëm, shihnin punën e vet, budallallëkun e vet. Budallallëku dhe...

 • Analiza

  Antuan

  Po zbres nëpër kthesat e Qaf Krrabës drejt Kafes së Xhafës. Përballë, një mesoburrë mbytur në djersë, ngjitet përpjetë mbi një biçikletë duke...

 • Analiza

  Braçja

  Braçja ishte skraparlli nga "Tre Avgatë". Gjyshja ime ishte skraparlleshë nga Veleshnja. Ishte ndoshta kjo arësyeja që i vetmi me të cilin Braçja...

 • Analiza

  K***a Hyjnore

  Bukuroshet erotomane. Zonja të rënda, që provuan të kenë të drejta të barabarta me burrat...por përfunduan si rruar qethur me brisk...

 • Analiza

  Dasmën e mori lumi për një foto...

  Ndër këngët që u kënduan në dasëm la mbresa të thella “Ristana”. Veçanërisht vargu lotëndjellës; “S’pata pare me të màjte”. Dikush mori në...

 • Analiza

  Heroi i Punës Socialiste

  Heroi i Punës Socialiste ishte një çudi e madhe.Ta kuptoje pse ishte dhe si ishte heroizmi i Heroit të Punës Socialiste duhet të ishe vetë hero i...