• Opinion

  Për një gjysmë ëndrre të Fatos Arapit dhe tonën…

  U bënë vite që poetin Fatos Arapi nuk e shohin më rrugëve të Tiranës dhe vërtet miqtë e tij dhe të poezisë së tij e ndjejnë...

 • Opinion

  Në Kryeministri...

  Dhe regjisori i filmit, Namik Ajazi, kërkoi një takim tjetër me Kryeministrin, zotin Edi Rama. Shkuam bashkë, unë me cilësinë e autorit të...

 • Kultura

  Fjalë të miat dhe fytyra ime prej Shkodre…

  Përse m’u desh të kërkoja në Dosjen e dikurshme, ç’ishte ky emocion elegjiak murimi, por dhe një ndjesi shkëputjeje, shkundje pluhuri, ngritje...

 • Opinion

  Lajmi i ikjes dhe vepra që jeton…

  NEBIL ÇIKA, gazetari i njohur, veprimtari i palodhur i çështjes së të përndjekurve politikë, idealisti i së djathtës shqiptare, autor librash, mik...

 • Dosje

  ‘Fëmijës së sapolindur, prindërit i vunë emrin e paraardhësit, Nebil Çika, i cili do të shikohej me inat nga komunistët…’/ Refleksionet e Visar Zhitit

  Memorie.al / Nebil Çika, gazetari i njohur, veprimtari i palodhur i çështjes së të përndjekurve politikë, idealisti i së djathtës shqiptare, autor...

 • Opinion

  Shenjtorja Nënë Tereza, shqiptarët dhe shteti i tyre përgjysmë…

  Dita e shenjtërimit të Nënë Terezës tashmë është festë e të gjithëve, e shpallur zyrtarisht dhe vërtet në atë ditë ajo përkujtohet, duhet të ketë...

 • Opinion

  Si sollën kinezët gripin ‘Hong Kong’ në Tiranë, mjeku i njohur tha se vdiqën 300 persona

  I ardhur nga jashtë, nga qendra e perandorisë komuniste, iu dha me detyrim gjithë arteve dhe letërsisë, metoda e re dhe e vetme, supreme, që e...

 • Opinion

  Përshpirtje për Shpresën, zonjën e nderuar

  Ka njerëz që ikin nga kjo jetë me pikëllimin e atyre që i deshën dhe i duan deri sa të jenë, duke lenë dritën e tyre, por, ja, që nuk përbëjnë...

 • Dosje

  ‘Suhadja, e bija e firmëtarit të pavarësisë në ‘12-ën, u diplomua në Firence dhe vdiq në çmendinë pasi…’/ Refleksione të shkrimtarit të njohur

  Atleti i parë, ai që do t:ë shënonte golin e parë… por dhe përkthyes nga anglishtja…! Babai i tij kishte ardhur nga Tuzi në Shkodër, nëna ishte...

 • Opinion

  Një letër e hapur për Bashën dhe Presidenti i gabuar 'Nishani', që ndoshta duhet të ishte thjesht roje në Presidencë

  Në fund të vitit që lamë pas, bëri përshtypje në media një sulm jo dhe aq i beftë dhe jo aq i qartë i Bujar Nishanit si ish-ministër i Brendshëm...