Kosova & Rajoni
 • Gani Thaçi është emëruar në detyrën e Drejtorit Ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit (BKS) dhe do të ketë rrogë prej 4 mijë eurove në muaj. Rrahim Pacolli, vëllai i Zëvendës Kryeministrit Behgjet Pacolli, tani kryetar i bordit të BKS-së, ka thënë se Gani Thaçi i plotësonte të gjitha kriteret për pozitën e kryetarit.

 • Serbia këshillohet nga nëna Rusi

  Pas vendimit të Serbisë për mbajtjen e zgjedhjeve serbe në Kosovë, dhe kundërshtimit të Kosovës dhe ndërkombëtarëve, Serbia vazhdon të këshillohet me Rusinë.Çështja e Kosovës mund të zgjidhet vetëm me respektimin e Rezolutës 1244.

 • Jahjaga e shqetëtësuar për qendrimin e Serbisë, letër ndërkombëtarëve

  Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga i ka dërguar një letër presidentit të Këshillit Evropian, Herman von Rompuy, shefes së politikës së jashtme të BE-së, Catherine Ashton dhe shteteve të Quint-it lidhur me paralajmërimet e Serbisë për zgjedhjet në territorin e Republikës së Kosovës.

 • Thaçi takohet me ambasadorët e Kuintit

  Kryeministri Thaçi bashkë me liderë të partive opozitare Isa Mustafa nga LDK, Blerim Shala nga AAK dhe partneret e koalicionit qeverisës Behgjet Pacolli nga AKR, Sllobodan Petrovic nga SLS dhe Mahir Jaggjillar nga Grupi 6 Plus, ka realizuar nje takim me ambasadoret e vendeve te Quintit.

 • Prishtina braktis konferencën në Beograd

  Kosova braktisi mbledhjen në Beograd e Serbia braktis takimin në Sarajeve dhe Podgoricë. Serbia si organizatore e kësaj konference ka dështuar të zbatojë marrëveshje për bashkupunim rajonal. Ndërkaq, në Sarajevë,Serbia reagon sepse Kosova nuk është paraqitur me fusnotë.

 • Zgjedhje ne Kosovë? Fule:
  Beogradi ti organizojë në Serbi

  “Zgjedhjet lokale serbe në Kosovë? Nuk janë në pajtim më aspiratat e Bashkimit Europian” – Është mesazhi që komisioneri për zgjerimin e Bashkimit Europian Stefan Fule i përcjell Serbisë.

 • Kuvendi i Kosovës me rezolutë kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

  Pas prezantimit të rezolutës në seancën e sotme të Parlamentit të Kosovës, grupi parlamentar i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), në bashkëpunim me disa nga grupet parlamentare kanë aprovuar rezolutën kundër mbajtjes së zgjedhjeve serbe në Kosovë me 76 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim.

 • Tadiç planifikon dorëheqjen
  Mediat serbe: Shkak Kosova

  Presidenti serb, Boris Tadiç pritet të japë dorëheqjen. Mediat serbe: Dorëheqja nëse ndalohet mbajtja e zgjedhjeve serbe në Kosovë. Ka zëra edhe nga veriu i Kosovës që, nëse ndalohen këto zgjedhje, serbët e veriut do bojkotojnë procesin zgjedhor në Serbi.

 • Lunaçek: Të shkarkohet Azem Syla

  Në seancën e paradites në Strasburg është diskutuar për dialogun Kosovë-Serbi, por eurodeputetja, Ulrike Lunaçeki bëri thirrje kryeparlamentarit Krasniqi që deputi Azem Syla të shkarkohet. “Rasti i abuzimit të deputetit Azem Syla nuk i ndihmon imazhit të Kosovës pasi që ai po hetohet në Zvicër”

 • Fyle: Do fillojmë studimin e fizibilitetit

  Studimi i fizibiliteti për Kosovën do të nis këtë muaj. Këtë e tha Komisioneri për zgjerim i BE –së Shtefan Fyle gjatë debatit nderparlamentarë mes Kosovës dhe Parlamentit Evropian që po mbahet në Starsburg.

 • Rexhepi: KFOR dhe EULEX, punoni!

  Bajram Rexhepi, Ministër i Punëve të Brendshme ka komentuar deklaratat e komandantit të KFOR-it Erherd Drews, duke thënë se politika do ta kryejë punën e saj në veri, por KFOR-i e EULEX-i duhet të krijojnë kushtet dhe lirinë të lëvizjes për gjithë qytetarët sipas mandatit që kanë.

 • Thaçi dhe Mustafa darkojnë fshehurazi

  Në orët e mbrëmjes së djeshme, në një restorant në periferi të Prishtinës, kanë darkuar Kryeministri, Hashim Thaçi dhe lideri i LDK-së, Isa Mustafa. Aty është parë edhe ambasadori amerikan, Christopher Dell. Takimi zgjati disa orë, ndërsa Thaçi e Mustafa pas këtij takimi nuk dhanë shumë detaje rreth takimit.

 • Daçiq: Zgjedhjet në Kosovë, diskutim i mbyllu

  Ivica Daçiq, zëvendëskryeministri i Serbisë dhe ministër i Punëve të Brendshme nga Partia Socialiste e Serbisë(SPS) ka deklaruar të mërkurën mbrëma në Kralevë se kryetarja e parlamentit i ka shpallur zgjedhjet në Kosovë dhe me këtë çdo diskutim rreth kësaj ka marrë fund, pavarësisht trysnive nga bashkësia
  ndërkombëtare që zgjedhjet të mos shpallen edhe për territorin e Kosovës.

 • UNMIK-u nuk komenton zgjedhjet serbe në Kosovë

  Pas vendimit të Kryetares së Kuvendit të Serbisë Slavica Gjukiq-Dejanoviq për mbajtjen e zgjedhjeve më 6 maj dhe deklaratës që masat për mbajtjen e këtyre zgjedhjeve do të bashkërendohen me UNMIK-un, ende nuk ka qëndrim zyrtar nga UNMIK.

 • Cliff: Për veriun duhet një tavolinë bisedimesh dy palëshe

  Veriu duhet të jetë pjesë e bisedimeve të ardhshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Për këtë temë foli dje edhe ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë Ian Cliff duke thënë se për veriun nuk do të pranohet ndonjë zgjidhje sikurse Republika Serbe në Bosnje.

 • Bllokada të reja në veri të Kosovës

  Policia e Kosovës ka njoftuar se serbët në Zveçan sërish kanë bllokuar rrugët për një kohë të pacaktuar, duke mos mundësuar kalimin e automjeteve të misionit evropian për sundimin e ligjit, EULEX-it.

 • Qeveria, Brukseli e Franca
  kundër zgjedhjeve serbe në Kosovë

  Vijnë reagimet e para pas vendimit të Serbisë që zgjedhjet e Majit ti mbajë edhe në Kosovë. Qeveria: Kosova është shtet i pavarur dhe sovran. Brukseli: Vendimi nuk është në përputhje me rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së. MPJ e Francës: Zgjedhjet në kundërshtim me realitetin e Kosovës së pavarur.

 • Reagon Tirana: Të paligjshme
  zgjedhjet serbe në Kosovë

  Ministria e Punëve të Jashtme të Shqipërisë ka dënuar vendimin e Beogradit për të zhvilluar zgjedhje në disa komuna të Kosovës duke e cilësuar atë të paligjshëm e të papranueshëm “pasi cenon integritetin e një vendi fqinj sovran”. I vetmi efekt që këto zgjedhje do të kenë është “forcimi i strukturave paralele kriminale serbe në veri të Kosovës”.

 • Zgjedhjet serbe të 6 majit do të
  mbahen edhe në Kosovë

  Pavarësisht presionit nga BE-ja dhe SHBA-ja, Serbia shpalli zhvillimin e zgjedhjeve lokale edhe në Kosovë. Kryetarja e Kuvendit të Serbisë, Slavica Gjukiq-Dejanoviq, ka nënshkruar vendimin për mbajtjen e zgjedhjeve më 6 maj.

 • Miratohen amandamentet për zgjedhjet e përgjithshme

  Komisioni për amendamentimin e Ligjit për zgjedhjet e përgjithshme në Kosovë ka miratuar sot të gjitha amendamentet të cilat i ka hartuar grupi draftues në bazë të rekomandimeve të komisionit. Ndarja në zona, listat e hapura apo të mbyllura dhe pragu zgjedhor do të diskutohet me drejtuesit e subjekteve politike.

Për lajme të tjera kërkoni në arkiv