10 Maj, Dita e Drejtësisë dhe shtëpia e Zenepe Lukës që u hodh në erë

Dëmtimi i shtëpisë së gazetares Zenepe Luka nga tritoli

Kanë kaluar 22 vjet nga 10 maji i vitit 1998 kur shtëpia e gazetares Zenepe Luka u hodh në erë me dinamit. Para disa kohësh mediat kujtuan edhe një viktimë tjetër nga represioni brutal i regjimit të Berishës mbi gazetarët : dhunën barbare ndaj gazetarit Bardhok Lalaj.

Jemi në vitin 1996 në rastin e Bardhok Lalajt dhe në vitin 1998 në rastin e Zenepe Lukës.

Pas rënies së skemave piramidale, vendi u përfshi nga një dhunë e egër dhe konfrontimi social u bë tragjik. Personalisht as atëherë, as tani nuk e kam mbështetur rebelimin e armatosur sepse çdo formë dhune pjell dhunë. Nuk e kam mbështetur, madje edhe e kam denoncuar vrasjen makabre të punonjësve të SHIK-ut të atëhershëm në ambientet e Universitetit të Vlorës.

Mirëpo, kam çmuar gjithmonë raportimet e gazetares së atëhershme Zenepe Luka nga Vlora. Puna e saj si raportuese dhe gazetare terreni, intervistat që ajo realizonte, na ndihmuan të gjithëve të kuptonim përmasat e zemërimit dhe të rebelimit që po merrte qyteti i Vlorës.

Dje lexoja në një shkrim të botuar nga Zëri i Amerikës se ky stacion i fuqishëm kishte qenë në konflikt me administratën për një intervistë që ata i kishin marrë numrit dy të Al Kaedës. Mirëpo e drejta e medies është të informojë. Dhe Zenepe Luka bashkë me gazetën « Koha Jonë » ishin ndër të vetmet që raportonin në ato ditë të vështira. Redaksia e gazetës « Koha Jonë » u dogj dhe shtëpisë së Zenepe Lukës iu vu tritol më 10 maj 1998.

Ky krim ndaj një gazetareje dhe ai ndaj Bardhok Lalës nuk janë zbardhur ende dhe as qeveria e sotme nuk i ka shfrytëzuar mekanizmat që ajo ka për të hedhur dritë mbi këto ngjarje. Përkundër kësaj, të gjithë ata kolegë e drejtues të Zenepes në vitin 1998 sot mbështesin arkitektin e dhunës mbi gazetarët, Sali Berishën, ndërsa institucionet e drejtësisë heshtin.

Zenepe Luka, jeton me vështirësitë e një pensionisteje të zakonshme në Vlorë dhe djali jurist që ka mbaruar jashtë vendit, është pa punë.

Këtu më poshtë është linku i kronikës për hedhjen në erë të shtëpisë se Zenepe Lukës.

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket efikase goditja e korrupsionit nga SPAK edhe në nivelet më të larta të zyrtarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Ylli Pata: Skandali i vendimit për Mediun, ja përse është një 'mbyllje hetimesh me procedurë numër 2'