10 pije që do t'ju ndihmojnë të flini më mirë (FOTO)

10 pije që do t'ju ndihmojnë të flini më mirë (FOTO)

Foto ilustruese

Ka raste që për shkak të stresit dhe lodhjes së ditës, kur biem të flemë nuk na zë gjumi.

Në rastin e të rriturve, rekomandohet që ata të flenë 7 deri në 9 orë rresht, që trupi dhe mendja të jenë gati për ditën pasardhëse.

Sidoqoftë, nëse keni probleme të bini në gjumë, duhet të dini që, për fat të mirë, ekzistojnë ilaçe natyrale që mund të ndihmojnë që t’ju zejë më shpejt.

Më poshtë janë disa nga pijet që do t’ju ndihmojnë që të bëni një gjumë më të lehtë.

1.Qumështi i ngrohtë

Qumështi i ngrohtë është një nga opsionet më të mira për të nxitur një gjumë të thellë dhe komod. Ai përmban triptofan, i cili rrit serotoninën në tru, një substancë që na jep ndjenja lumturie dhe mirëqenieje. 

Hormoni melatonin prodhohet më shumë në këto kushte dhe kjo është thelbësore, pasi është e aftë të zgjojë gjumë edhe për ata që vuajnë nga pagjumësia kronike. 

2. Çaji i mentes

Çaji i mentes lehtëson dhimbjet e stomakut, për shkak të vetive të tij anti-inflamatore.

Duke çliruar muskujt, mentja gjithashtu zvogëlon intensitetin e tyre, duke i lejuar trupit të pushojë siç duhet. 

Nëse jeni duke u përgatitur për një provim ose një prezantim të rëndësishëm që ju mban nën  stres, ky çaj është një opsion i shkëlqyer për tu marrë parasysh.

3.Lëngu i qershisë

Lëngu i qershisë, si qumështi, përmban triptofan. Prandaj, ai mund të prodhojë hormonin melatonin, duke përmirësuar cilësinë tuaj të gjumit. 

Ky lëng është testuar në disa studime për të trajtuar pagjumësinë dhe është provuar të jetë një nga opsionet më efektive për ta luftuar atë, duke siguruar më shumë orë pushim gjatë natës. 

4. Qumësht kokosi

Qumështi i arrës së kokosit përmban magnez dhe kalium, 2 minerale që janë të afta të relaksojnë muskujt e të sigurojnë gjumë të mirë. 

Përveç kësaj, zvogëlon presionin e gjakut dhe ënjtjen në veshkat.

Falë sasisë së madhe të elektroliteve natyrore, ndihmon trupin të ekuilibrohet dhe të relaksohet.

5. Smothie bananeje me qumësht bajame

Bananet gjithashtu përmbajnë triptofan, përveç 2 mineraleve kryesore për relaksimin e muskujve: kalium dhe magnez.

Fruti ka një efekt qetësues që funksionon në mënyrë integrale dhe zvogëlon stresin fizik. 

Gjithashtu, sasia e saj e fibrave dhe karbohidrateve mbush stomakun dhe çon në një ndjenjë të ngopjes, gjë që rrit dëshirën për të fjetur. 

6. Çaj jeshil

Është i pasur me antioksidantë dhe një pije për tu marrë parasysh për çdo kohë të ditës. 

Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për gjumin, çaji jeshil me dekafeinat është alternativa më e mirë.

Ai përmban theaninë, e cila promovon relaksim dhe lëshimin e stresit fizik, duke ju ndihmuar të keni një gjumë të gjatë dhe të qetë të natës.

7. Qumësht bajame

Bajamet janë të ngarkuar me gjithçka që trupi ka nevojë për të marrë një gjumë të thellë. 

E pasur me magnez, qumështi i bajames ka provuar të jetë shumë efektiv kur bëhet fjalë për promovimin e gjumit, për shkak të efektivitetit të këtij minerali.

Si qumështi i lopës, qumështi i bajames ka triptofan  dhe falë kësaj, trupi mund të prodhojë melatoninë. 

Ky hormon është thelbësor për të rregulluar oraret e gjumit dhe kjo është arsyeja pse shumë njerëz me pagjumësi kronike priren të marrin shtesa të melatoninës për të fjetur siç duhet.

8. Çaj kamomili

Ka një efekt zbutës në trup. Zakonisht rekomandohet për dhimbje në stomak, pasi mund të ndihmojë tretjen dhe lehtësimin e tensioneve të brendshme. 

Sidoqoftë, kamomili ka provuar të jetë shumë efektiv në zvogëlimin e simptomave të stresit, siç janë pagjumësia dhe ankthi.

9. Çaji i  rrënjëve Valerian

Rekomandohet shumë për të nxitur një gjumë natyral dhe të thellë, duke pasur parasysh sasinë e tij të antioksidantëve dhe acidit valerenic. 

Përveç kësaj, ajo zvogëlon fryrjen dhe stresin fizik dhe mendor. 

Një studim i kryer tek gratë në menopauzë tregoi se mund të ndihmojë shumë në parandalimin e ndërprerjeve të gjumit.

10. Çaji Ashwagandha

Ashwagandha është një barishte e lashtë që përdoret në mënyrë medicinale për një larmi problemesh fizike. 

Është bërë e njohur për aftësinë e saj për të zvogëluar kortizolin si dhe ndjenjat e stresit dhe ankthit. 

Është vërtetuar se është shumë efektive për të distancuar dhe qetësuar mendjen, duke kontribuar në një gjumë më të qetë të natës.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Alibeaj iku nga grupi PD, çfarë duhet të bëjnë deputetët e tjerë pro Bashës?×

Lajmi i fundit

Shpërndante kanabis me doza në lokalet e Vlorës, arrestohet 27-vjeçari grek

Shpërndante kanabis me doza në lokalet e Vlorës, arrestohet 27-vjeçari grek