100 vjetori i luftës së Vlorës/ Meta këmbëngul: 3 shtatori duhet shpallur festë kombëtare

100 vjetori i luftës së Vlorës/ Meta këmbëngul: 3 shtatori duhet shpallur festë kombëtare

Presidenti Ilir Meta

TIRANË- Presidenti Ilir Meta i ka qëndruar idesë se 3 shtatori, që përkon me ditën kur u larguan pushtuesit italian nga Vlora, duhet shpallur festë kombëtare.

Kreu i shtetit, shprehet se lufta e Vlorës i dha fundin e merituar projekteve për shpërbërjen e Shqipërisë, teksa ka vlerësuar figurat historike për veprën heroike.

"Gëzuar 3 shtatorin, ditën madhështore që jetësoi pavarësinë e Shqipërisë! Sot, 100 vjet më parë, populli shqiptar i bashkuar në Luftën Kombëtare të Vlorës u dha fundin e merituar projekteve për shpërbërjen e Shqipërisë, duke hedhur në det pushtuesit dhe i dalë zot vendit, pas muajsh luftimesh heroike.

“Nuk qe vetëm nderi dhe shpëtimi i Vlorës por qe nderi dhe shpëtimi i tërë Shqipërisë”. Mirënjohje të gjithë luftëtarëve të lirisë, kapedanëve që komanduan, mjekëve që shëruan plagët, atyre që hartuan ultimatumin dhe atyre që e zbatuan atë me gjakun e tyre, në mbrojtje të fitoreve të Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit e që dëshmuan se Zot i kësaj toke janë vetëm shqiptarët.

Nderim veprës heroike, sakrificave sublime dhe kujtimit frymëzues të atdhetarëve, të cilët shkruan epopenë e lavdishme të Luftës së Vlorës!

Ndaj çdo 3 Shtator dhe çdo 28 Nëntor çdo shqiptar kudo ndodhet, ndihet edhe vlonjat, sepse këtu në Vlorë u bë historia, këtu u ngrit Flamuri Kuq e Zi, këtu u nënshkrua liria, këtu u jetësua Pavarësia dhe kjo ndodhi me gjakun e bijve më të mirë të kësaj toke. 3 shtatori duhet shpallur festë kombëtare", shkruan Meta.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 04/09/2020 00:52

  Mjaft z.Meta me keto pushime pa fund: Viti i Ri,Dita e Veres,festat fetare,qe per keto jepen pushim dhe te henave kur bien te dielen,po keshtu dhe festat kombetare me te henen plus.Shqipot ndaj donin ta mbanin 29 Nentorin,jo dhe aq per clirimin,se sa per pushimin dy-ditor.Gjynah qe PD nuk e ka kuptuar me kohe.Po behemi perhere e me teper nje komb dembelash me keto festa pa fund,dhe ju z.president nuk po kontribuoni te sherohemi nga kjo semundje ,perkundrazi doni te shtoni data te tjera qe jane kot .

  Përgjigju
 • vlora: 03/09/2020 13:01

  akoma ky s eshte ne pranga. hajdutin ne presidenc vetem ne albanistan nodh. phyy race e qelbur!

  Përgjigju
 • festa e ashures: 03/09/2020 09:10

  O president shqiperia sipas bllokut tat ka 365 dite te shenuara ne kalendar qe duhet te shpellen festa lokale dhe kombetare, dhe ti te shperndash dekorata llamarine cdo dite, hahahaha p presiden i p**rdhur nga trute. Ti nuk je i p**rdhur por je djall me brire qe ke bo pasuri te madhe dhe je i pafryre ti dhe...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Tajlandë/ Ish-polici qëllon me armë zjarri në një kopsht, 31 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë dhe më pas vret veten

Tajlandë/ Ish-polici qëllon me armë zjarri në një kopsht, 31 të vrarë, mes tyre edhe fëmijë dhe më pas vret veten