109-vjetori i pavarësisë, Princ Leka uron shqiptarët kudo që ndodhen: Flamur i shenjtë është aroma e bjeshkëve, gëzuar nga zemra

109-vjetori i pavarësisë, Princ Leka uron shqiptarët kudo që ndodhen: Flamur i shenjtë është aroma e bjeshkëve, gëzuar nga zemra

Princ Leka ka uruar shqiptarët kudo që ndodhen për 109-vjetorin e Pavarësisë.

Princa Leka ka publikuar edhe tekstin që sipas tij ndodhet në faqen e fundit të Pasaportës së Mbretërisë Shqiptare, ku jepen edhe mesazhe të forta.

Mesazhi i plotë:

Të dashur motra dhe vëllezër shqiptarë kudo që jetoni,

Ju uroj nga zemra gëzuar festën e Flamurit tonë kuq e zi!

Ai flamur i shenjtë është aroma e bjeshkëve, kreshta e maleve, flladi i rivierës, shkëlqimi i diellit mbi fushat e gjera me lule, dallgët e detit Adriatik dhe kthjelltësia e ujrave të detit Jon, vërshimi i Vjosës, freskia e Drinit, thellësia e kanioneve, kalatë mesjetare, legjendat e lashtësisë, larmia e folklorit, betejat në breza për liri, gjuha e vjetër dhe më e ëmbla!

Të puth në zemër flamur i përgjakur, flamur që i strehon të gjithë në gji…

Lum ata që të duan dhe të nderojnë, e mjerë ata të babëzitur që ta zbehin shkëlqimin, mjerë ata, se të pangopur e të palumtur do i kthehen tokës tënde…

Një urim të veçantë kam për shqiptarët në Kosovë, luginë të Preshevës, Medvegjë e Bujanocë, Mal të zi, Maqedoni të veriut, dhe Çamëri. Faleminderit që e mbani gjallë atdhedashurinë duke u bërë frymëzim patriotizmi edhe për ne që atdheun dhe lirinë i marrim të mirëqënë…

 


Lajmi kryesor:

109-vjetori i Pavarësisë, Rama: Gëzuar! Meta: Ditë bashkimi e reflektimi! Basha homazhe me deputetët e PD-së në Varrezat e Dëshmorëve


J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)

Vritet 38 vjeçari në Katund Sukth! Dy grupe të FNSH-së Tiranë nisen drejt Durrësit (EMRI)