10-vite në NATO/ Xhaçka: Tani vijojmë punën për integrimin në BE

Ministrja e Mbrojtjes Olta Xhaçka u shpreh në 10-vjetorin e anëtarësimit në NATO se me të njëjtin përkushtim Shqipëria do të vijojë edhe rrugëtimin drejt BE-së. "Une skam asnje dyshim, qe ne do te vazhdojme te punojme me te njejtin perkushtim edhe per t'u perballur me sfidat e integrimit ne Bashkimin Europian. Dhe besoj qe ashtu sic e provuam qe skeptiket gaboheshin lidhur me anetaresimin e Shqiperise ne NATO, ashtu do te dime t'u provojme qe gabohen edhe lidhur me gatishmerine dhe vullnetin e Shqiperise per te permbushur cdo detyrim ne lidhje me integrimin europian. 

Dhe ashtu sic ia dolem te kthehemi ne nje histori suksesi e nje partner te besueshem e faktor stabiliteti per aleancen, do te dime te kthehemi ne nje partner e aset edhe per Bashkimin Europian. Dhe se fundmi, disa vjet nga sot, kur Shqipëria të festojë nje tjeter pervjetor te anëtarësimit, pavaresisht kush do te jete ne keto detyra, jam e bindur se te gjithe bashke do tia kemi dalë jo vetem te realizojme shumë nga ato objektiva për të cilët po punojme sot, por do tia kemi dale tu provojme te gjithe skeptikeve qe e kane gabim dhe tu provojme te gjithe miqve e mbeshtetesve ate qe ata tashme e dine: vullnetin e shqiptareve per te europianizuar e modernizuar vendin e tyre, vullnetin per tu rikthyer ne familjen europiane, ne familjen e shteteve demokratike ku e kemi vendin. 

Sot dua tu them nga zemra faleminderit gjithsejcilit prej jush qe kontribuon per realizimin e ketij qellimi strategjik te shqiptareve. Partnereve tane strategjike per mbeshtetjen e pamate per edukimin, trajnimin dhe modernizimin e forces sone. Por edhe cdo ushtaraku per punen e palodhur, dhe vecanerisht familjeve tuaja qe ju kane sakrifikuar e ju kane mbeshtetur me gjithe veshtiresite, nevojat ende te paplotesuara apo mungesat e gjata" deklaroi Xhacka.


 


Lajmi kryesor:

10-vjetori në NATO bën bashkë Metën dhe Ramën! Kryeministri lobim për Kosovën, 'SMS' Rusisë


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Fushata elektorale e presidentit Biden 50 milionë dollarë reklama, theksohet dënimi i ish-presidentit Trump

Fushata elektorale e presidentit Biden 50 milionë dollarë reklama, theksohet dënimi i ish-presidentit Trump