1.1 tonë drogë me jaht luksoz drejt Turqisë, në gjyq baroni shqiptar

1.1 tonë drogë me jaht luksoz drejt Turqisë, në gjyq baroni shqiptar

Baroni shqiptar i drogës, Met Kanani

Baroni shqiptar i drogës, Met Kanani, është përballur sot me drejtësinë turke për trafikimin e 1.1 tonë kanabisi nga Shqipëria në drejtim të Turqisë. Met Kanani u kap më 20 mars të këtij viti nga policia turke, së bashku me 10 persona të tjerë, mes të cilëve shqiptarë e turq.

Policia ka përfunduar hetimet për bandën kriminale, duke caktuar ‘arrest me burg’ për trafikantët, mes të cilëve është edhe Kanani, i cilësuar si baroni i drogës. Banda kriminale u kap me 1.1 tonë kanabis, vlera e së cilës në treg arrinte në 25 milionë euro.

Mediat turke raportojnë se Kanani ishte 'koka' e trafikut të lëndës narkotike, e cila transportohej me jahte luksoze.

Kush është Met Kanani?
Mediat turke theksojnë faktin se Met Kanani, që njihet edhe me emrin Met shqiptari dhe cilësohet si “baron i madh i drogës” pasi kontrollon edhe rrugët e trafikut të heroinës nga Afganistani, Irani dhe Turqia drejt Europës.

Sipas mediave në Turqi Met Kanani është personi që ka tentuar të trafikojë në nëntor të 2017-së 1.6 ton kanabis që u kap nga Policia Greke pas një përleshje në det. Ka qenë Met Kanani personi që dyshohet se ka tentuar të çojë në Greqi këtë sasi droge, ku njerëzit e tij janë përplasur me Policinë, aq sa u desh ndërhyrja edhe e një helikopteri nga ajri për të prangosur personat që ishin në bordin e anijes që po bënte trafikimin e kanabisit.

Pavarisht se u kapën njerëzit e baronit të drogës, Met Kanani nuk u arrit të arrestohej dot nga Policia Greke në atë kohë. Grupi që krynte këtë linjë narkotrafiku kishte lidhje të forta edhe me trafikantë italianë e grekë. Nga dosja e policisë greke për këtë çështje që “Shqiptarja.com” zbardhi në nëntor dilte përfshirja e një biznesmeni të fuqishëm grek si dhe e dy trafikantëve me shumë eksperiencë italianë.


(Met Kanani dhe anëtarët e bandës së tij)

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Bandat survejojnë Policinë, a është ky triumf i krimit ndaj shtetit?×

Lajmi i fundit

Vendim befasues nga gjykata e Madridit: Superliga europiane mund të organizohet, UEFA dhe FIFA mos të dënojnë pjesmarrësit

Vendim befasues nga gjykata e Madridit: Superliga europiane mund të organizohet, UEFA dhe FIFA mos të dënojnë pjesmarrësit