14 viktima nga zjarri në spitalin COVID në Tetovë, gazetari nga Maqedonia e Veriut për Report Tv: Ka pasur denoncime para disa muajsh për anomali në ndërtimin e godinës

Tetova u trondit mbrëmjen e djeshme nga një zjarr që përfshiu spitalin COVID, ku la të vdekur 14 pacientë. Ngjarja e rëndë tronditi të gjithë rajoni , ndërsa Tetova shpalli 3 ditë zie. Kush ishin shkaqet e zjarrit, ende nuk dihet. Gazetari nga Maqedonia e Veriut, Zekirja Mexhiti në një lidhje për Report Tv tha se kanë nisur hetimet për të zbuluar shkaqet e rënies së zjarri dhe pa u kuptuar kjo nuk mund ‘i vihet gishti se kush është fajtori dhe duhet të mbajë përgjegjësi. Gazetari u shpreh se në media ka pasur denoncime para pak muajsh në ligje me anomalitë që janë bërë në ndërtimin e këtij spitali COVID, por është ende e paqartë nëse ngjarja tragjike ka ndodhur prek këtyre anomalie apo jo. Ai tha se ka pasur reagime që kërkojnë dorëheqjen e qeverisë.

Nga zjarri janë konfirmuar 14 viktima, pacientë të spitalit COVID, ndërsa ende nuk dihet identiteti i tyre. Gazetari shqiptar në Maqedoninë e Veriut, Mexhiti tha se gjendja e të plagosurve është e qëndrueshme dhe se janë dërguar në spitalin e Shkupit.

“Gjendja e tyre paraqitet stabel, por për shkak të situatës në Tetovë janë transferuar në klinikën e Shkupit. Janë 14 viktima të konfirmuara, kanë nisur hetimet për shkaqet që çuan në këtë tragjedi, është herët për të folur për shkaqet e zjarrit dhe pritet një hetim i detajuar për të parë se ku janë bërë gabimet. Fillimisht duhet gjetur si ka ardhur deri te zjarri dhe më pas të shikohet se ku është gabuar në ndërtim, në instalimin e rrjetit të oksigjenit dhe më pas se ku do të bie përgjegjësia. Përgjegjësia po kërkohet aktualisht nga ministria e shëndetësisë duke kërkuar dorëheqjen e tij por edhe të qeverisë. Është denoncuar në media para pak muaj një anomali që ka pas spitali kur është ndërtuar dhe kjo është anashkaluar, por nuk dihet nëse kjo çoi në këtë tragjedi, duhet hetuar se nga ka ardhur zjarri. Po vijon procesi i identifikimit të viktima dhe nuk kemi ende asnjë emër dhe asnjë detaj”, tha Mexhiti


Lajmi kryesor:

Zjarri shkrumbon spitalin COVID, humbin jetën 12 pacientë dhe 2 familjarë! U konstatuan gabime gjatë ndërtimit të godinës! Maqedonia e Veriut shpall 3 ditë zie


I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ato që zgjedh kryetari, në PD vijon të jetë Basha! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës