15 të prekur nga fruthi në Korçë...brenda tre ditëve!

Për tre ditë, 15 persona janë prekur nga fruthi në qytetin e Korçës.  Fillimisht rastet janë paraqitur në urgjencën e spitalit ndërsa janë drejtuar drejt qendrës së shërbimit publik. Në një intervistë për Report Tv mjekja Merita Kroi ka treguar se në rastet e prekura janë marrë masa të menjëhershme duke u kryer vaksinimet.

Dy ditë më parë një nxënëse dhe roja i shkollës së mesme "Themistokli Gërmenji" u prekën nga fruthi. Të dyja rastet janë mjekuar menjëherë për të mos pasur kalim të sëmundjes në personat e tjerë.

Ndërgjegjësimi i qytetarëve ka ardhur në rritje sidomos për moshat e ditëlindjeve 1980-1990. Ndërkohë që vijon apeli i mjekëve për qytetarët të cilët nuk janë vaksinuar ende.

Fruthi ёshtё sёmundje ngjitёse virale, qё klinikisht pёrcillet me temeraturё tё lartё, me shenja tё shprehura katarrale dhe paraqitjen e ekzantemës nёpёr lёkurё dhe enantemёs nё mukoza. Fruthi zakonisht infekton moshat fёminore, por mund tё paraqitet edhe te tё rriturit. 

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • adamo311: 16/05/2019 02:06

    Ju lutem mos vaksinoheni, jetoj ne perendim, punoj ne industie famazeutike, ne research & development nga viti 2000, ne realitet une aty fitoj buken, por aman industia famazeutike eshte krimi me i madhe kunder njerzimit, tingellon btrutal por eshte e vertete. Ju lutem informoheni po jo nga mjeket, shiko ne internet, iniciativa kunder vaksinimit (ekzistuese ne tere baten), shiko vendet te cilat kan ndaluar c`do lloj vaksinimi dhe arsyejen. Ju lutem per hir te fimijeve, te cilet jane njerzimi i ardhshem. Ne realitet femijet tane kan probleme esenciale, por ajo eshte histori e gjate. Faleminderit per mirkuptim.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë

Baton Haxhiu gënjeu, në SPAK ishte pyetur për Ilir Metën, në maj deklaroi se kishte shkuar për intervistë