15 të prekur nga fruthi në Korçë...brenda tre ditëve!

Për tre ditë, 15 persona janë prekur nga fruthi në qytetin e Korçës.  Fillimisht rastet janë paraqitur në urgjencën e spitalit ndërsa janë drejtuar drejt qendrës së shërbimit publik. Në një intervistë për Report Tv mjekja Merita Kroi ka treguar se në rastet e prekura janë marrë masa të menjëhershme duke u kryer vaksinimet.

Dy ditë më parë një nxënëse dhe roja i shkollës së mesme "Themistokli Gërmenji" u prekën nga fruthi. Të dyja rastet janë mjekuar menjëherë për të mos pasur kalim të sëmundjes në personat e tjerë.

Ndërgjegjësimi i qytetarëve ka ardhur në rritje sidomos për moshat e ditëlindjeve 1980-1990. Ndërkohë që vijon apeli i mjekëve për qytetarët të cilët nuk janë vaksinuar ende.

Fruthi ёshtё sёmundje ngjitёse virale, qё klinikisht pёrcillet me temeraturё tё lartё, me shenja tё shprehura katarrale dhe paraqitjen e ekzantemës nёpёr lёkurё dhe enantemёs nё mukoza. Fruthi zakonisht infekton moshat fёminore, por mund tё paraqitet edhe te tё rriturit. 

G.M./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?

Komento

Komente

  • adamo311: 16/05/2019 02:06

    Ju lutem mos vaksinoheni, jetoj ne perendim, punoj ne industie famazeutike, ne research & development nga viti 2000, ne realitet une aty fitoj buken, por aman industia famazeutike eshte krimi me i madhe kunder njerzimit, tingellon btrutal por eshte e vertete. Ju lutem informoheni po jo nga mjeket, shiko ne internet, iniciativa kunder vaksinimit (ekzistuese ne tere baten), shiko vendet te cilat kan ndaluar c`do lloj vaksinimi dhe arsyejen. Ju lutem per hir te fimijeve, te cilet jane njerzimi i ardhshem. Ne realitet femijet tane kan probleme esenciale, por ajo eshte histori e gjate. Faleminderit per mirkuptim.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit