15 vite nga pranimi i Gjirokastrës në UNESCO, Rama për qytetin e gurtë: Po rilind dita ditës

Gjirokastra

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka kujtuar sot me anë të një video 15-vjetorin e futjes së qytetit të Gjirokastrës në UNESCO, për shkak të trashëgimisë kulturore. Rama përveç videon shkruan se gjatë kësaj periudhe Gjirokastra është mirëmbajtur, ndërsa tani po e rilindin dita ditës, duke e kthyer në një destinacion të rëndësishëm turistik

"MIRËMËNGJES

me këto pamje sa të ëndërrta aq edhe të vërteta të Gjirokastrës, në 15 vjetorin e hyrjes së qytetit të gurtë në regjistrin e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Në këto vite e mbrojtëm, po e rilindim dita - ditës dhe kthejmë në një destinacion gjithnjë e më të rëndësishëm turistik, këtë gur të çmuar të gjerdanit të trashëgimisë sonë kulturore,"-thotë Rama në një postim në 'facebook'.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    BE heq kufizimet dhe pak raste ditore, a mendoni se mbaroi pandemia në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Frrok Çupi në Repolitix: Berisha 'tirani' i fundit në Ballkan, pas Millosheviç dhe Izetbekoviç, prandaj është e vëmendshme Amerika