199- vjetori i Pavarësisë së Greqisë, Gramoz Ruçi letër homologut grek: Mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme

199- vjetori i Pavarësisë së Greqisë, Gramoz Ruçi letër homologut grek: Mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme

Kostas Tassoulas dhe Gramoz Ruçi

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi falënderoi shtetin fqinj duke e konsideruar si një mike dhe partnere të ngushtë të vendit tonë. Kreu i Kuvendit ka theksuar se emigrantët shqiptarë në Greqi dhe minoriteti grek në Shqipëri janë ura miqësie midis të dy vendeve tona.

 

Letra e plotë:

 “Greqia ka qenë dhe do të mbetet një vend fqinj, mik dhe partner i ngushtë i Shqipërisë, me të cilin na bashkon e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja si edhe vlerat e përbashkëta, të krijuara e të konsoliduara në përpjekjet e të dy vendeve tona për zhvillim, mirëqenie, paqe e stabilitet, në rajon e më gjerë. 

Shqipëria është mirënjohëse për mbështetjen e vazhdueshme nga Greqia të rrugëtimit të saj europian, i cili u kurorëzua me vendimin e djeshëm të Këshillit të Ministrave të Bashkimit Europian për çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Gjej rastin të falendëroj edhe njëherë për këtë mbështetje Parlamentin dhe Qeverinë e Greqisë si edhe Ju personalisht.

Greqia u ka dhënë mundësi qindra-mijra emigratëve shqiptarë të ndërtojnë në këtë vend punën dhe jetët e tyre, duke kontribuar si për rimëkëmbjen e familjeve dhe zhvillimin e atdheut të tyre, ashtu edhe në ekonominë dhe shoqërinë greke, për të cilën Shqipëria është mirënjohëse. Emigrantët shqiptarë në Greqi dhe minoriteti grek në Shqipëri janë ura miqësie midis të dy vendeve tona.

Dita e Pavarësisë së Greqisë festohet në një kohë kur vendet dhe qytetarët tanë si edhe të vendeve të tjera të botës po luftojnë për mbrojtjen e jetës kundër një armiku të rrezikshëm që kërcënon njerëzimin, koronavirusit Covid-19. Duke shprehur besimin dhe vendosmërinë se njerëzimi do ta fitojë këtë luftë të vështirë, përsëris edhe njëherë urimet e mia më të ngrohta për Ju, Parlamentin  e Greqisë dhe popullin grek.”, shkruan Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, në letrën e urimit drejtuar Kryetarit të Parlamentit të Greqisë, Kostas Tassoulas.

G.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Nuk pranon statusin e zëvendësuesit, Ronaldo thyen rregullin! Stërvitet me titullarët

KATAR 2022/ Nuk pranon statusin e zëvendësuesit, Ronaldo thyen rregullin! Stërvitet me titullarët