2 tragjedi brenda pak orëve në Egje, të paktën 27 të vdekur në brigjet greke! E treta me emigrantë në 3 ditë

2 tragjedi brenda pak orëve në Egje, të paktën 27 të vdekur në brigjet greke! E treta me emigrantë në 3 ditë

Foto arkiv

Të paktën 16 persona humbën jetën kur një varkë emigrantësh u mbyt në Egje, vetëm disa orë pasi një tragjedi e ngjashëm i mori jetën e 11 të tjerëve.

Tragjedia e fundit - e treta që nga e mërkura, sipas Agjencisë së Lajmeve të Athinës, u konstatua kur Roja Bregdetare gjeti 16 trupa të premten vonë, duke përfshirë ato të tre grave dhe një foshnje, dhe shpëtoi 63 persona nga një varkë që u përmbys dhe u fundos pranë ishullit Paros.

Roja Bregdetare ka shpëtuar nga rrënojat e skafit 63 pasagjerë (61 burra dhe 2 gra). Ata u transportuan të gjithë të sigurt për në Paros.

Disa orë më parë, 11 trupa u gjetën nga një varkë që u rrëzua në një ishull në veri të ishullit grek të Antikythera të enjten në mbrëmje. 90 persona të bllokuar në ishull u shpëtuan, tha roja bregdetare.

Të mërkurën, një gomone me emigrantë u përmbys në ishullin Folegandros, duke vrarë të paktën tre persona. Trembëdhjetë të tjerë u shpëtuan, ndërsa dhjetëra mbeten të zhdukur.

Trafikantët rrezikojnë jetën e emigrantëve jashtë Greqisë

Në një deklaratë, ministri i Transportit, Giannis Plakiotakis, tha se Turqia po i lë trafikantët të veprojnë në mënyrë të pakontrolluar dhe bëri thirrje për mobilizimin e komunitetit ndërkombëtar.

“Në ditët e fundit, aktiviteti kriminal i trafikantëve, të cilët janë indiferentë ndaj jetës njerëzore, është intensifikuar, duke grumbulluar dhjetëra njerëz të dëshpëruar, pa jelek shpëtimi, në varka që nuk përmbushin as standardet minimale të sigurisë,” tha Plakiotakis.

“Roja bregdetare, me ndihmën e Forcave Ajrore, Marinës dhe individëve, ka shpëtuar më shumë se 160 bashkëqytetarë tanë në tre ditët e fundit.

Shpreh dhimbjen time më të thellë për humbjen e jetëve viktima të vrasësve të pamëshirshëm që janë lënë të veprojnë në mënyrë të pakontrolluar në Turqi. Greqia do të vazhdojë të shpëtojë jetë që të tjerët po i rrezikojnë në Egje dhe Mesdheun Lindor.

“Në vitin 2021 në total, janë kryer më shumë se 1,450 operacione kërkim-shpëtimi dhe më shumë se 29,000 njerëz janë shpëtuar. Dënimi i trafikantëve, por edhe i atyre që lejojnë apo lehtësojnë veprimin e tyre, është imperativ dhe i vetëkuptueshëm dhe në këtë drejtim presim mobilizimin shtesë të komunitetit ndërkombëtar”, shtoi ministri grek.

Greqia është një nga rrugët më të njohura për në Bashkimin Evropian për njerëzit që ikin nga konflikti dhe varfëria në Azi, Lindjen e Mesme dhe Afrikë. Shumica përpiqen të kalojnë me gomone nga bregu turk në ishujt e afërt grekë të Egjeut lindor.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alb: 25/12/2021 13:34

  Kan desh demokracin kjo ashte

  Përgjigju
 • Turi: 25/12/2021 09:56

  Krim kundra njerezimit po bejne vendet e BE dhe nga ana tjeter bejne moral per te drejtat themelore dhe vlerat e demokracise , sa turp per keta maskarenj hipokrite . U prehshin ne paqe ata te gjoret

  Përgjigju
  • Hako: 25/12/2021 13:44

   Cfare te bejne sipas Teje?,te shtrojne asfalt mbi det?.

  • Albin: 25/12/2021 11:18

   Sipas teke duhet te hapin kufijte e te vije e gjithe arabia dhe afrika te jetoje ne evrope?

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria në krah të Kosovës, nuk mbështet qëndrimin e BE-së: Si e gjykoni?×

Lajmi i fundit

Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II

Në ndihmë të Ukrainës, Zvicra do të shesë tanket Leopard II