21 janari, Arvizu takon
Berishën në kryeministri

21 janari, Arvizu takon <br />Berishën në kryeministri
TIRANE- Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka zhvilluar sot paradite një takim me kryeministrin Berisha. Ambasadori Aleksandër Arvizu është parë të hyjë në godinën e kryeministrisë rreth orës 11:00 dhe takimi ka zgjatur rreth 30 minuta. Zyrtarisht nuk ka pasur ndonjë njoftim për zhvillimin e këtij takimi, i cili vjen një ditë pas deklaratës së përbashkët tre diplomatët e akredituar në Tiranë, ku kërkonin të zbardhet e vërteta e 21 janarit.

Gjatë këtyre ditëve, ambasadorët e akredituar në Tiranë kanë intensifikuar takimet me zyrtarët e lartë të shtetit për shkak të klimës së ashpër politike në vend, kur qeveria është në përplasje me opozitën për vendimin më të fundit të Gjykatës së lartë për të shpallur të pafajshëm ish-zv.kryeministrin Ilir Meta të akuzuar për korrupsion dhe kur pas dy ditësh do të përkujtohet 1 vjetori i masakrës së 21 janarit, kur forcat e sigurisë vranë 4 demonstrues të opozitës dhe plagosën dhjetra të tjerë.

Po dje në mesditë ambasadorët e disa prej vendeve të bashkimit Europian u mblodhën në zyrën e ambasadorit të BE-së në Tiranë Ettore Sequi në një takim urgjent që zgjati më shumë se një orë.

Në deklaratën e përbashkët tre diplomatët kryesorë në Shqipëri, përkatësisht Alekandër Arvizu, i SHBA-së, Eugen Ëollfarth, I OSBE dhe Ettore Sequi i BE, deklaronin se mbështesin Prokurorinë e Përgjithshme si institucionin, e cila përtej çdo ndikimi partiak është institucioni i duhur për të hedhur dritë mbi ngjarjen e një viti më parë. Zyrtarisht Ambasada Amerikane në Tiranë ka paralajmëruar shtetasit e saj që të mos lëvizin në zona ku do të ketë tubime, si ai që pritet në 21 janar para kryeministrisë.
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Vizita që do t'i kushtojë shtrenjtë, Aubameyang drejt largimit nga Chelsea pasi festoi fitoren e Barcelonës në 'El classico'

Vizita që do t'i kushtojë shtrenjtë, Aubameyang drejt largimit nga Chelsea pasi festoi fitoren e Barcelonës në 'El classico'