22 euro për dezinfektimin në kufi, tërhiqet Kosova heq taksën për kamionët

Radhë në kufirin në Vërmicë 

Radhë në kufirin në Vërmicë 

Ministria e Brendshme e Kosovës ka hequr taksën prej 22 euro që u kishte vendosur kampionëve që hynin në territorin e Kosovës. Kjo taksë paguhet nga importuesit për dezinfektimin e kamionëve, si pjesë e masave anticovid.

"Pezullohet kontrata për dezinfektimin e mauneve që vijnë në Republikën e Kosovës. Dezinfektimi i kamionëve parashihej në kuadër të masave për luftimin e pandemisë së COVID-19. Nga ky moment importuesit nuk kanë nevojë t’i dezinfektojnë maunet në pikat kufitare", njofton Ministria e Brendshme e Kosovës.

Reagimet për këtë ishin të shumta, deri te kryeministri Rama, i cili tha se bllokimi i kamionëve në kufi ishte i çuditshëm qoftë edhe si pjesë e dezinfektimit dhe masave të marra për pandeminë. Ndërsa shumë qytetarë shqiptarë që u nisën drejt Kosovës janë detyruar të ktheheshin duke shkaktuar radhë të gjatë në pikën doganore.


Lajmi kryesor:

Tërhiqet Kosova, heq taksën 22 € në doganë për dezinfektimin e kamionëve! Kusht për qytetarët tamponi ose karantina


I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Kosova e nis me këmbë të mbarë në Tokio, xhudistja Distria Kransiqi kalon në gjysëm finale