Berlini goditi celulën, një anëtar nga Taxhikistani i ISIS u kap dje në Tiranë, Gjermania: Kishin planifikuar sulm në Shqipëri/ Lidhja me ish- deputetin e PD

TIRANË- Një 24-vjeçar nga Taxhikistani, i akuzuar si pjesë e ISIS është arrestuar në Tiranë, pasi Gjermania kishte lëshuar urdhër arresti më 21 prill 2020. Burime për Report Tv bëjnë me dije se bëhet fjalë për Komron Zukhurov, 24- vjeç i cili kishte mbërritur nga aeroporti i Rinasit në Shqipëri dy muaj e gjysmë më parë. Burime për Report Tv bëjnë  me dije se ai është kushëri i bashkëjetueses së ish- deputetit të PD-së, Asllan Dogjani. Ky i fundit është edhe avokati i tij mbrojtës, ku pyetur nga Report Tv Dogjani është shprehur shkurt duke thënë "Jam avokati i tij, do të flas nesër".

Arrestimi i 24-vjeçarit është bërë mbrëmjen e djeshme në Bulevardin 'Dëshmorët e Kombit'. Sipas gazetarit të Report TV Arsen Rusta ai ishte futur në Shqipëri me datën 17 shkurt të këtij viti.

Zukhurov ishte shpallur në kërkim nga Interpol pasi ndaj tij ishte lëshuar urdhër-arresti ndërkombëtar për veprën penale "Pjesëmarrje në një organizatë të huaj terroriste”, i dyshuar si anëtar dhe pjesëmarrës i kësaj organizate të huaj terroriste, e themeluar si celulë terroriste në Gjermani për të bërë xhihad në emër të shtetit islamik (ISIS).  Zukhurov ka mundur që të vijë në Shqipëri në mënyrë legale dy muaj e gjysmë më parë, para se Gjermania ta shpallte atë në kërkim ndërkombëtar në Tiranë.

Prokurori i Përgjithshëm i Taxhikistanit ka akuzuar Komron Zukhurov si anëtar të artisë së Rilindjes Islamike të Taxhikistanit (IRPT), forcë politike në opozitë e konsideruar si organizatë terroriste edhe nga Bashkimi Europian. Anëtarë të tjerë të të njëjtës organizatë janë përjashtuar nga territori i BE me të njëjtën akuzë. Në datë 15 Prill datë kur Gjermania goditi celulën, autoritetet në Berlin theksonin se njëri nga anëtarët e grupit terrorist, Ravsan B. kishte pranuar një urdhër me vlerë 40,000 dollarë për një sulm në Shqipëri. Por, thanë më tej autoritetet gjermane, terroristët nuk ishin në gjendje të kryenin vrasjen në Shqipëri (lexo ketu).

Deklarata e plotë e policisë
"Finalizohet me sukses operacioni “Vizitori". Operacioni, nga Drejtoria e Antiterrorit, në bashkëpunim me Interpol Tirana. Vihet në pranga, me qëllim ekstradimi, një shtetas nga Taxhikistani. 24-vjeçari, i shpallur në kërkim ndërkombëtar, i kërkuar në Gjermani.

Drejtoria e Antiterrorit, në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe kapjen e personave me tendenca terroriste apo pjesëtarë të organizatave terroriste, si dhe në kuadër të shkëmbimit të informacionit me homologët dhe agjencitë ligjzbatuese brenda dhe jashtë vendit, ka organizuar dhe finalizuar operacionin  e koduar “Vizitori”.

Në kuadër të këtij operacioni u bë i mundur identifikimi, kapja dhe më pas arrestimi, për qëllime ekstradimi, i shtetasit të huaj K. Z., 24 vjeç, nga Taxhikistani. Ky shtetas ishte person i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Interpol Ëiesbaden, Gjermani, pasi në ngarkim të tij, Gjykata Federale në Karlsruhe, Gjermani, më datë 21.04.2020 ka lëshuar urdhrin e arrestit ndërkombëtar, për veprën penale "Pjesëmarrje në një organizatë të huaj terroriste”, i dyshuar si anëtar dhe pjesëmarrës i kësaj organizate të huaj terroriste, e themeluar si celulë terroriste në Gjermani për të bërë xhihad në emër të shtetit islamik (ISIS).

Materialet e para hetimore iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, me qëllim kryerjen e procedurave të mëtejshme ligjore për ekstradimin e këtij shtetas të huaj", njofton policia.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:53
Zbulohet lidhja e taxhikistanezit me Shqipërinë, 24-vjeçari i afërm i bashkëjetueses së ish-deputetit të PD-së

Detaje të reja kanë dalë në dritë lidhur me Komron Zukhurov, terroristin e arrestuar një natë më parë në Tiranë. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ai është i afërm i bashkëjetueses së ish- deputetit të PD-së, së fundmi Asllan Dogjani. Report Tv kontaktoi me ish- deputetin Dogjani i cili u shpreh "Jam avokati i tij, do të flasë". Ditën që ka ardhur në Shqipëri, është marrë në Rinas nga bashkëjetuesja e ish- deputetit.

Ora 12:22
Report Tv siguron foto, kush është terroristi nga Taxhikistani që u arrestua në Shqipëri

Report Tv ka siguruar foton e 24-vjeçarit, Komron Zukhurov, i arrestuar mbrëmjen e djeshme si pjesë e ISIS. Ndaj tij ishte lëshuar urdhër-arresti ndërkombëtar për veprën penale "Pjesëmarrje në një organizatë të huaj terroriste”, i dyshuar si anëtar dhe pjesëmarrës i kësaj organizate të huaj terroriste, e themeluar si celulë terroriste në Gjermani për të bërë xhihad në emër të shtetit islamik (ISIS). 

B.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento

Komente

 • www.youngtribune.com: 01/05/2020 00:07

  Bravo Gjermania se te ishte per Shqiperine ai do jetonte si pasha ketu.

  Përgjigju
 • A. N.: 01/05/2020 00:04

  Pas termetit, corona virusi, tani edhe terroristat kishim mangut.

  Përgjigju
 • Bashkimi: 30/04/2020 19:41

  Mire o mire, u keputen keto qaftrashet e antiterrorit duke "identifikuar, kapur e vene prangat" terroristeve pabuksa e me breke nder kembe. Nje pytje, per vepren penale te vrasjes ne tentative kush do merret meqe po e ekstradokan kete taxhikun? Pasi thuhet se ishin paguar para per nje vrasje. Ca thote pordhicia per kete apo pordhe me rigon....

  Përgjigju
  • Lona: 30/04/2020 23:44

   Amon sa i shemtut qe eshte Aslloni,sic ka dhe emrin dhe surratin i del dhe avukar mbrojtes

 • Sulejmën: 30/04/2020 18:55

  Perzejini keta dhe mbyllni kisha e xhami se na moren me qafe. Kishat dhe xhamitë ja sollen shqiptarit pushtuesit e tij. Shqiperia eshte vend laik ku hoxhallaret dhe prifterinjte në sheshe publike duhet te dalin me veshje civili dhe jo fetare. Veshjet fetare për nje shtet laik si Shqiperia duhet vetem në kishe e xhami. Merni shembull nga Turqia! Turqia eshte shtet laik dhe nuk lejon prifterinj e hoxhallare te dalin në sheshe publikë me veshje ceremoniale, dhe pastaj shajme Turqine.

  Përgjigju
  • Tefiku nga roma: 01/05/2020 13:00

   Ke te drejte o sulo se dhe emrin e ke myslyman dhe seshte faje jone,keta nuk jane myslyman po katunare dhe analfabete ,qe thone fluturune gomari..... amin fluturon digji me benzin dhe keta avukat leshi...qe e kane blere shkollen e larte pa ber 8 vjecaren haaaaa

  • Bepi: 30/04/2020 22:06

   Ei ti sulejman prej ka je? A je Shqiptar? Kishat nuk prollojn terrorista sa per me te diftu edhe nuk pagujn ken me majt mjekrra qe ta dini

 • Kafsha: 30/04/2020 18:50

  Kur thoni i aferm i bashkejetueses se ish deputetit i bie qe dashnorja e ketij ish deputeti nuk qenka shqiptare apo mos vallë eshte shqiptare qe e p**** ky terroristi?! Saktesojeni ju lutem

  Përgjigju
  • Gledis Nano: 01/05/2020 06:57

   Bashkejetuesja e av. Dogjanit, me te cilen ainka femije eshte taxhike pra jo shqiptare.

  • Underground: 01/05/2020 00:50

   Ca e ka capi cunin e cipit, dicka e till .

 • I!!l: 30/04/2020 17:14

  Djali ri 24 vjec ne ven qe ta kete menjen te dashnia sepse asht mosha ma e bukur.Jena i vetmi popull qe te pakten 50% trashegojme fene e pushtuesit turk 500 vjecar,dhe nga kjo arsye shume terrorista myslimane nga shtetet e tjera kane ardh e do vine ne te ardhmen te maskohen ne shqipni me emra fallco si shoqata bamirese sepse ketu ashte rrumpalle sepse edhe atij Elvis Nacit po te ishte ne ndonje Gjermani do kontrollohej cdo qindarke kush nga e ku shkon duke paraqit dokumentacion te rregullt.

  Përgjigju
  • Cubi: 30/04/2020 18:48

   Ti pik cuditse mos i fut te gjith ne nje thes. Feja edukon nuk ben kriminel. Terrorista ka sa te duash edhe te krishter,bota eshte e madhe i ka te gjitha. Nuk ka asnje fjal ne kuran qe muslimani te sakrifikoj jeten si idjot. Keta jan hajvaner si puna jote.

 • WTF: 30/04/2020 16:38

  Na keni neru o deputet o pusht.......tetar te kombit ton PD partia e UDB’S edhe pse jo e terroristave PD kanceri i Shqipnis mos me keqkuptoni jo partia (por ato qe e drejtojn)

  Përgjigju
 • He pra?: 30/04/2020 16:09

  Ish Deputet i P D ish Drejtor i Policise Shkoder Asllan Dogjani strehues i Terroristeve...

  Përgjigju
 • Populli: 30/04/2020 16:07

  O Labo ata qe kryejne veprime te tilla nuk i perkasin asnje feje ndoshta ti mumd te jesh nga ata te vitit 1967 qe i vune kazmen kishave dhe xhamive.

  Përgjigju
 • O tej: 30/04/2020 15:09

  PD cerdhe terroristesh

  Përgjigju
 • Labo: 30/04/2020 14:37

  Mutslimanet jane si ujku qe qimen e ndron por zokonin nuk e harrone! Mutslimane jane pjella me e keqe dhe fatkeqesia e Shqiperise!!!

  Përgjigju
  • Altin: 01/05/2020 10:41

   Komunistat janë fatkeqësia më e madhe e këtij kombi. Bashkë me identitetin Lab që e mbështeti 50 vjet. Sepse Labët po të mos jesh spiun nuk di të vjedhësh dhe të gënjesh Nuk të japin nuse. farë e keqe.

  • Tahir Tarfyci: 30/04/2020 18:56

   Ti labo qenke hajvan qe eshte me e pakta qe mund te thuhet dhe qenke nje mjeran. Soi i juaj eshte me keq se ujku.DEBIL!!!!!!!!!!!!!!!

  • Bola: 30/04/2020 16:06

   Mbi 70% e myslimaneve te Shqiperi jane jopraktikante, ore Balo, kane ngele mysmilane prej prejardhjes, jo prej besimit. Njeriun e ben shkolla + familja, jo feja. Ti qofsh me keto mendime :).

  • Kauri: 30/04/2020 15:36

   Ju kauret qe ju ngel copa m.. e thare ngaqe e fshini me leter sjeni me te mire perkundrazi.Vetem shqiptaret qe besojne te guri dhe dielli jane te vertete.

  • mili: 30/04/2020 14:45

   bravo labo me pelqeve ke shum te drejt ata plera jan fatkeqsia me e madhe e botes jo vetem e shqiprise

 • Kina: 30/04/2020 13:48

  Shikoni se ka dhe shoke te tjere hoxhallare ai ne Shqiperi se nuk erdhi me kot. Mos ka sjelle dhe ndihma per te varfrit.

  Përgjigju
 • Uku Momlit: 30/04/2020 13:31

  Konferenca islamike e saliviçidolit dhe islamikgazidede e hodhen faren e terrorizmit islamik ne Arberi dhe sigurisht qe do kemi kronika te tilla ogurzeza deri sa te dalin ne diell ndenjet islamike te saliviçidolit e islamikgazidedes.

  Përgjigju
 • Patrioti: 30/04/2020 13:06

  Ky kontigjent qe vjen nga vendet myslimane te ish-Bashkimit Sovjetik nuk duhen lejuar qe te futen ne vend. Jane burim rreziku i shtuar. Per pune te ndershme ata nuk vijne, pasi ne nuk kemi te tille standard qe ti ofrojme.

  Përgjigju
  • ...........: 30/04/2020 23:17

   Isis eshte vegel amerikane & russia .

  • Patrioti 3: 30/04/2020 19:54

   Tajikistan ka popullsi 98% myslimane o Patriot. Eshte pikerisht vend mysliman i ish-BS dhe vend diktatorial. Ne Gjermani ka urdher nderkombetar per arrestimin e tjj, pikerisht se kerkon te beje xhihad ne emrin te shtetit islamik. Nuk eshte gjerman.

  • aloalo: 30/04/2020 15:00

   për Patrioti 2, po çfarë të besojmë sipas teje ? Nuk ka isis ? Nuk kanë kryer akte terroriste islamikët ? Ku e lexove që çdo musliman është burim rreziku ? Ai më sipër ka shkruajtur vetëm për ata me origjinë nga ish-republikat muslimane Sovjetike, sepse ata, duke qënë se kanë vuajtur shumë nga rusët e kanë kthyer në betejë fetare, se gjoja rusët orthodhoks luftojnë muslimanët, dhe e kanë harruar se rusët luftuan çdo popull që i kundërvihej pavarësisht fesë që kishin. Rasti i fundit me Ukrahinën e tregon më së miri. Ndaj mos u acaro se nuk kanë arrestuar vllaun tënd por një TAXHIKISTANEZ.

  • Patrioti 2: 30/04/2020 14:01

   Nuk ka ardhur nga vendet myslimane te ish BS. Por nga vendet e krishtera te BE. Vetem se eshte mysliman jo domosdo eshte burim i shtuar rreziku. Mus u genjeni nga fjalet bombastike qe perdoren "antar organizate" "ISIS", prralla me qeros. Shyqyr qe zune nje me targen "terrorist islamik" dhe ec plako.

 • Ariu: 30/04/2020 12:33

  Mbase eshte mire qe edhe ajo familja qe e ka akomoduar te largohet nga Shqiperia. Nuk duhet te kete vend radikalizimi ne Shqiperi, as nga shqiptaret dhe jo me te huajt.

  Përgjigju
 • Mirditor: 30/04/2020 11:38

  24 vjeç, tashi do kaloje rinin në burg. shteti shqiptar të luftoj ekstremistat që po i shpërlajn trunin njerzve. në shqiperi ekstremistat do ta ken vështir sepse nuk jemi shtet me shumë kombsi por 1 komb.

  Përgjigju
 • Miti: 30/04/2020 11:28

  Vazhdoni jepni leje qendrimi per keta kafshe vazhdoni se do ja shihni hajrin sic ja kane pare vendet perendimore. Shporrini mor keta kafshe nga Shqiperia.

  Përgjigju
  • Miti: 30/04/2020 13:58

   Noku shqiptaret nuk shkuan per te bere terrorizem ne Itali ne vitet ‘90 por gjuthsesi qe te jemi te drejte nuk e kishin dhe aq keq per nje pjese. Sa shqiptare qe merren me droge, prostitucion dhe vjedhje ka ne Itali?

  • Noku: 30/04/2020 12:21

   Fiks kshu thoshin edhe ca italiane ne vitet '90 kur shkuam me anije. Vazhdojne thone kudo ne Evrope. Njerezit nuk jane ....qe t'i diskriminosh me nje te rene te lapsit.×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD