25 prilli, si ishte pjesëmarrja në zgjedhje sipas grupmoshave: 207 mijë të rinj nga 18-29 vjeç nuk votuan

Foto ilustruese

Nga të dhënat e gjeneruara nga Drejtoria e Përgjithshme e Gjendjes Civile të drejtën e votës për zgjedhjet e 25 prillit e kishin  3,588,869 shtetas shqiptarë, nga këto 50.5 % e zgjedhësve janë meshkuj dhe 49.5 % janë femra.Por prezent në Shqipëri ditën e zgjedhjeve ishin 2,002,000 qytetarë.

Nga të dhënat vihet re se mosha mbi 60 vjeç regjistron numërin më të lartë të pejsamrrjes me 503,000 qytetarë që votuan dhe 36000 që nuk votuan. Ndërkohë që nga mosha 18-29 vjeç votuan 276,000 dhe nuk votuan 207,000.

Më poshtë do të gjeni se si ndahet pjesëmarrja në zgjedhje midis grupmoshave (votues fizikisht në Shqipëri), të cilët votuan dhe atyre që nuk ushtruan të drejtën e votës në 25 prill.

Shifrat e publikuara

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë