25 vite shërbim në Shqipëri, Imzot George Frendo nderohet me dekoratën 'Nënë Tereza"

Imzot George Frendo, Kreu i Kishës Katolike në Shqipëri në largim, është nderuar nga Presidenti i Republikës Ilir Meta me dekoratën e lartë "Nënë Tereza", e katërta në hierarkinë e dekoratave në vend.

Imzot George Frendo ka shërbyer prej 25 vitesh në Shqipëri, themeloi Misionin Domenikan në vitin 1996 dhe ka qenë Arqipeshkv i Arqidioqezës Tiranë-Durrës deri para pak javësh kur u emëruar Imzot Arjan Dodaj. 

Është autor i librave të ndryshëm të natyrës doktrinale apo shpirtërore (p.sh. Eukaristia, Sakramentet, Maria e Tejshenjtë, tre libra katekeze për tre vitet e përgatitjes për jubileun e madh, familja, ateizmi bashkëkohor, një përmbledhje e Katekizmit të Kishës Katolike, adhurimet eukaristike etj). Ka pasur përvojën e shumë takimeve ndërkombëtare, si provincial i domenikanëve në Maltë, pastaj si president i Konferencës së Eprorëve të Lartë në Maltë dhe në Shqipëri, si anëtar i Këshillit të Përgjithshëm Europian për Eprorët e Lartë Rregulltarë dhe gjithashtu si delegat në emër të Konferencës Ipeshkvore Shqiptare.

Pozicionet kishtare në Shqipëri

1997-1999: I ngarkuar nga Konferenca Ipeshkvore shqiptare për përpunimin e normave plotësuese në vijimin e promulgimit të Kodit të ri të së Drejtës Kanonike.

1998-1995: Vikar i Përgjithshëm i Kryedioqezës së Tiranë-Durrësit

1999-2005: President i Konferencës së Eprorëve të Lartë në Shqipëri

2001-2006: Anëtar i Këshillit të Përgjithshëm Evropian për Eprorët e Lartë Rregulltarë

2001- 2006: Vikari Gjyqtar i Gjykatës Ndërdioqezane

Nga 23 shtator 2006: Ipeshkëv ndihmës i Tiranës

Në 2007 u emërua anëtar i Këshillit Papnor për Dialogun Ndërfetar

Në maj 2012 u zgjodh Sekretar i Përgjithshëm i Konferencës Ipeshkvore

Më 3 dhjetor 2016 u shpall Arqipeshkvi i Arqidioqezes Tiranë-Durrës.

Më 5 shkurt 2018 u zgjodh Presidenti i Konferencës Ipeshkvore të ShqipërisëGjatë vitit 2020 kryesoi Presidencën e Këshillit Ndërfetar të Shqipërisë.

K.T./M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Ylli Pata: Dalja e PD-së së Shkodrës përballë Foltores, sinjali më i ri i 14 majit

Ylli Pata: Dalja e PD-së së Shkodrës përballë Foltores, sinjali më i ri i 14 majit