26 viktima dhe dhjetëra të zhdukur, India ‘zhytet në ujë’, përmbyten shtëpi dhe prona, shiu nuk ndalet

Foto nga zonat e prekura nga shiu në Indi

INDI- Të paktën 26 persona kanë humbur jetën nga përmbytjet në Indinë jugore, mes tyre edhe 5 fëmijë,  pasi shirat e dendur shkaktuan daljen e lumenjve, duke përmbytur kështu qytete edhe fshatra.

Ndërsa orët kalojnë dhe ekipet e shpëtimit po punojnë intensivisht ndërsa po luftojnë më kohën dhe motin e keq, frika se numri i viktimave do të vijë duke u rritur bëhet dhe më e madhe, kjo pasi numri i personave të zhdukur është relativisht i lartë.

Kottayam dhe Idukki janë dy nga zonat më të prekura për sa i përket pasojave fatale të shirave ditët e fundit në Indi, që kanë përpirë dhjetëra shtëpi.

Mijëra njerëz janë evakuuar në të gjithë vendin dhe 184 kampe janë ngritur ku po ndihmohen mbi 8 mijë persona duke iu siguruar ushqim, një vend të ngrohtë për të fjetur dhe veshje.

Në ndihmë i ka hyrë edhe qeveria personave të prekur, duke njoftuar se person q ka humbur shtëpinë gjatë kësaj tragjedie do të shpërblehet.

Pamjet të cilat po qarkullojnë orët e fundit në rrjet janë vërtet dramatike.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

S'fitoi asnjëherë në 2021, trajner i Tiranës: Kukësi s'është i pamposhtur! Të hënën mbyllet gjysma e Superligës