3 astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni gjashtë mujor

3 astronautët kinezë kthehen në Tokë pas një misioni gjashtë mujor

 

Tre astronautë kinezë janë kthyer në Tokë pas përfundimit të një misioni gjashtë mujor në stacionin hapësinor të Kinës.

Ata u nisën për në hapësirë ​​më 5 qershor për të mbikëqyrur fazën përfundimtare të ndërtimit të stacionit hapësinor Tiangong, i cili përfundoi në nëntor.

Ekuipazhi zbriti nga bordi i anijes kozmike Shenzhou-14 të dielën në orën 20:00 me orën lokale në rajonin autonom të Kinës të Mongolisë së Brendshme, por para uljes Komandanti Chen Dong dhe shokët e skuadrës Liu Yang dhe Cai Xuzhe thanë se po ndiheshin mirë pas uljes.

Agjencia hapësinore e Kinës e shpalli misionin një "sukses të plotë", raportojnë mediat e huaja.

Yang, astronautja e parë femër e Kinës, tha se ajo kishte një kujtim të paharrueshëm në stacionin hapësinor dhe "është e emocionuar për t'u kthyer në atdheun", njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Teksa ishin në hapësirë, tre astronautët mbikëqyrën mbërritjen e moduleve të dytë dhe të tretë për Tiangong dhe kryen tre shëtitje në hapësirë ​​për të kontrolluar dhe testuar objektet e reja.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kualifikueset e Euro 2024, kush e fiton ndeshjen Poloni-Shqipëri?×

Lajmi i fundit

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin

Të shtënat me armë te Top Channel, Report Tv siguron foton e mjetit të djegur të autorëve! Brenda kishte kallashin