3 shkaqet kryesore që mund të shkaktojnë grindje me partnerin tuaj

3 shkaqet kryesore që mund të shkaktojnë grindje me partnerin tuaj

Foto ilustruese

Mosmarrëveshjet dhe grindjet në marrëdhënie nuk janë të rralla. Nëse këto keqkuptime bëhen të shpeshta, ato mund të ndikojnë në jetën tuaj personale.

Por cilat janë 3 shkaqet kryesore?

Plagët nga marrëdhëniet e tjera

Këtu nënkuptojmë të gjitha marrëdhëniet, kështu që edhe traumat e fëmijërisë mund të jenë përgjegjëse për tensionet në marrëdhënien tuaj. Nëse një person është rritur në një mjedis me të zhurmshëm ose të heshtur, ai nuk di si të komunikojë nevojat dhe dëshirat e tij. ‘Lufta’ është e vetmja mënyrë që ai di dhe e përdor atë.

Frika nga refuzimi ose intimiteti

Ky është një element tjetër që ka të bëjë me komunikimin. Kur marrëdhënia bëhet serioze dhe një nga partnerët fillon të ndihet më i pambrojtur, atëherë ata mund të fillojnë grindjet, pikërisht sepse kanë frikë nga intimiteti ose refuzimi nga personi tjetër.

Nevoja për të ushtruar kontroll

E thënë thjesht, ai dëshiron të ketë më shumë pushtet më marrëdhënien tuaj. Kur një mashkull dëshiron të ushtrojë kontroll, do të përpiqet ta imponojë atë në mënyrë fizike dhe sigurisht me zë dhe tensione. Kështu personi përballë tij ndjen se në këtë mënyrë askush nuk do të jetë në gjendje t'i imponohet atij dhe për këtë arsye bën që të duket i pambrojtur dhe i dobët.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Luka Modric: Çdo top ishte i yni, s'e di pse u tërhoqëm me Shqipërinë! Lejuam shumë hapësira

Luka Modric: Çdo top ishte i yni, s'e di pse u tërhoqëm me Shqipërinë! Lejuam shumë hapësira