• Mira Kazhani për vrasjet e Dan Hutrës: Në një shoqëri të bigbrotherizuar, këto do të ndodhin

  Tre gra u vranë! Dy në Paskuqan dhe një në Kamëz. Dy të tjera u plagosën. Nuk ka rëndësi çfarë përfaqësonin e çfarë i lidhte me killerin e tyre....

 • Opinion

  Komshinjtë që s’i njohim më, që denoncojnë për zhurmë kur ndërtohet një banjo dhe heshtin kur plas dhuna

  Nuk kam pasur kurrë një qëndrim të plotë për dënimin me vdekje dhe nuk është ky sot shënimi im. Është një shënim për jetën dhe pasigurinë. Për...

 • Opinion

  Pse nuk luftuan afganët?!

  Fillimisht, afganë që kanë luftuar ka më qindra. Afganë që duan lirinë janë shumica. Por në këtë shkrim dua të flas për atë Afganistan apo ata...

 • Opinion

  Vajzat që shuajnë zjarre!

  Të gjitha jetojnë në Tiranë, njëra me familjen që ka krijuar, njëra me të fejuarin, disa me shoqe në një shtëpi me qera, si Xhorxhina. Kanë jetë...

 • Opinion

  Reflektim pas letrës së shqetësuar të një ambasadori

  Sot lexova letrën publike të ambasadorit italian në Tiranë, Fabrizio Bucci, drejtuar kryeredaktorit të gazetës “Dita”, Adrian Thano. Letra...

 • Opinion

  Fundi pa nder dhe dinjitet, i Sali Berishës!

  Kam qenë 21 vjeçe kur shkoja si reportere në selinë e PD-së. Nga ajo kohë kujtoj dallimet mes dy selive kryesore: intrigave të PS-së dhe...

 • Opinion

  Ç’vjen pas non grata?

  Në historinë e shteteve dhe Kombeve shpallja Non Grata është kryesisht mjet i luftës diplomatike e politike mes vendeve që veç për formë mbajnë...

 • Benet Beci, një menaxher në politikë

  Është 56 vjeç, ka pamjen e një personazhi serialësh të “Netflix”-it, flokë plotësisht të thinjur, por pak të gjatë, një buzëqeshje të theksuar dhe...

 • E di që e vërteta s’pi ujë, por një përgjigje për kë do ende t’ia dijë

  Vjet në prill pata një aksident, të cilin s’pata mundësi as ta jetoja si njeri normal që ka kaluar një traumë e ka parë me sy vdekjen për një...

 • Për Italinë, gjithmonë PO!