COVID-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpall fundin e emergjencës globale! Vlerësimi: 20 mln njerëz humbën jetën

COVID-19, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpall fundin e emergjencës globale! Vlerësimi: 20 mln njerëz humbën jetën

Foto ilustruese

Organizata Botërore e Shëndetësisë i dha fund urgjencës globale shëndetësore Covid-19 të premten, duke thënë se ka ardhur koha që vendet të kalojnë nga trajtimi i Covid-it si një emergjencë në trajtimin e tij si sëmundje. Vendimi është marrë në bazë të këshillave të një komisioni ekspertësh të pavarur, i ashtuquajturi komiteti i emergjencës Covid-19, i cili u mblodh të enjten.

Drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se kërcënimi nga COVID mbetet sërish. Tedros dhe zyrtarë të tjerë të OBSH-së theksuan se Organizata Botërore e Shëndetësisë i ka dhënë fund urgjencës së shëndetit, por pandemia nuk ka mbaruar.

 “Rreziku mbetet i shfaqjes së varianteve të reja që mund të shkaktojnë valë të reja rastesh dhe vdekjesh – shtoi Tedros Adhanom Ghebreyesus – dhe gjëja më e keqe që vendet mund të bëjnë tani është të përdorin këtë lajm për të ulur vigjilencën e tyre, për të çmontuar sistemin që kanë ndërtuar dhe për të dërgojini njerëzve mesazhin se Covid nuk është më diçka e tillë”.

Zyrtarët thanë se shkalla e vdekjes së virusit kishte rënë nga një kulm prej më shumë se 100,000 njerëz në javë në janar 2021, në pak më shumë se 3.500 njerëz më 24 prill. Që nga fillimi i pandemisë, Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerëson se të paktën 20 milionë njerëz kanë vdekur. Ndërsa shifrat flasin për 7 milionë viktima.

Ai shtoi se vendimi ishte shqyrtuar me kujdes për disa kohë dhe ishte marrë në bazë të analizës së kujdesshme të të dhënave. Por, ai paralajmëroi se heqja e nivelit më të lartë të alarmit nuk do të thotë se rreziku ka mbaruar dhe tha se statusi i urgjencës mund të rikthehej nëse situata ndryshonte.

“Gjëja më e keqe që çdo vend mund të bëjë tani është të përdorë këto lajme për të çmontuar sistemet që ka ndërtuar ose për t'i dërguar mesazhin popullit të tij se Covid-19 nuk është asgjë për t'u shqetësuar. tha ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë e shpalli fillimisht Covid-19 si një emergjencë të shëndetit publik me shqetësim ndërkombëtar (PHEIC) në janar 2020.  Tani do t'i mbetet shteteve që të vazhdojnë të menaxhojnë Covid-in në mënyrën që ata mendojnë më mirë.

Vaksinat ishin një nga pikat kryesore të kthesës në pandemi. Sipas OBSH-së, janë dhënë 13 miliardë doza, duke lejuar që shumë njerëz të mbrohen nga sëmundjet e rënda dhe vdekja. Rastet e para me sëmundjen COVID-19 u regjistruan për herë të në fund të vitit 2019 në Vuhan të Kinës. Më pas, sëmundja u përhap në mbarë botën.

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Ashtu ee: 05/05/2023 16:47

  Mos çfarë thoni e lat piperon pa pune

  Përgjigju
 • Turi: 05/05/2023 16:25

  Hahahah do nxjeri amerika ndonje virus tjeter ti mashtroje njerezit ne bote per tju mare leket

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Si e vlerësoni urdhrin për heqjen e pushimeve verore për policët?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit

Euro 2024/ Paqe në Leipzig, Holanda dhe Franca barazojnë 0-0! Polonia jashtë Europianit