321 të plagosur nga tërmeti/ Dëshmia e të mbijetuarit “U hodha në sekondën e fundit, më pas pallati ra”!

Ka shkuar në 321 numri i personave të lënduar nga tërmeti në Izmir, ndërkohë që vazhdojnë kërkimet në 17 ndërtesat e dëmtuara rëndë në zonë.  Deri tani janë raportuar 6 viktima në Izmir dhe dy të tjerë në ishullin grek të Samos.

Gjatë transmetimit live të CNN turk, u transmetuan edhe momentet e para të komunikimit me disa nga personat të cilët ende gjenden nën rrënoja.

Ndërkohë që në një dëshmi rrënqethëse Zeki Soysal, banor i qytetit Izmirit në një nga zonat më të goditura Bayrakli, tregoi sesi kishte arritur të shpëtonte nga ndërtesa e cila po shembej.

“U hodha jashtë në sekondën e fundit, e më pas pallati ra. Ishte një grua e moshuar në godinë, por e shpëtuam, arriti të dilte. Në godinën ngjitur me timen vazhdojnë përpjekjet për të nxjerrë njerëzit jashtë”, tha ai për CNN turk.


Lajmi kryesor:

Tërmet 6.6 ballë në Izmir/ 17 viktima (2 në Greqi) e mbi 700 të plagosur! Nxirren gjallë nga rrënojat mbi 70 persona! Një qytetezë 'e pushtuar' nga uji (VIDEO)


S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?×

Lajmi i fundit

John

Shifrat e INSTAT/ Industria e turizmit ende nën 'kthetrat' e pandemisë, ‘lulëzon’ ndërtimi e industria, rritet prodhimi e punësimi