Goditet grupi i shqiptarëve, trafikonin drogë nga Brazili në Belgjikë e Australi, kapet 1 ton kokainë! Në arrati Altin Drimadha! Në krye të organizatës, një tjetër shqiptar

Goditet grupi i shqiptarëve, trafikonin drogë nga Brazili në Belgjikë e Australi, kapet 1 ton kokainë! Në arrati Altin Drimadha! Në krye të organizatës, një tjetër shqiptar

Drogë dhe paratë e sekuestruar

350 kg kokainë ka sekuestruar policia e Brazilit mëngjesin e 7 qershorit përmes një super operacioni. Droga posedohej nga shqiptari Altin Drimadha i cili është shpallur në kërkim. Policia brazilianë çarmatosi fillimisht dy shtetas vendas që e ruanin, ndërkohë që gjetën 350 kilogramë kokainë të pastër të paketuar në kuti 'Louis Vuitton', dhe 230 mijë dollarë. Ndërkohë që në një jaht në Portugali u sekuestrua 650 kg kokainë të tjera lidhur me Altin Drimadhën.  

Policia Federale e Brazilit (PF) në bashkëpunim me hetuesit e DEA-s prej disa kohësh po hetonin, ndiqnin dhe kryenin një sërë hetimesh për një shtetas shqiptarin,  tashmë në kërkim pasi akuzohet për trafik ndërkombëtar të drogës. Nëpërmjet informacioneve të ndryshme dhe kërkimeve nga departamenti i inteligjencës, Policia Federale e Brazilit (PF) ka identifikuar një nga shtëpitë e përdorura nga Altin Drimadha në Sao Paulo, Brazil, e mbrojtur nga lagjet e Bandave.

Policia Federale e Brazilit pasi konstatoi pozicionin dhe mori urdhrin e kontrollit nga Prokurori i Përgjithshëm, organizoi një bastisje me 25 burra në shtëpinë e raportuar, më 07 qershor, ku pasi çarmatosën 2 burra që ndodheshin brenda shtëpisë, pavarësisht kundërshtimit të tyre gjetën 350 kg kokainë e pastër e paketuar në kuti me një dizajn luksoz “Louis Vuitton” me porosi të destinuar për në Antëerp në Belgjikë siç dëshmohet nga fotografia e marrë nga autoritetet (Da Vinci 1742) dhe 230,000 dollarë amerikanë cash.

Ndër kontrollet e kryera në shtëpinë në Sao Paulo, policia përveç drogës dhe parave të gatshme gjeti edhe 2 telefona celularë të koduar, 2 pushkë AK 47, një USB me një video ku bashkëpunëtorët e Altin Drimadhës kishin filmuar qartë operacionin e ngarkimit në portin e Sao Paulos, të një sasie të pacaktuar kokaine në atë kohë, pra si, kur, në cilën varkë, ku dhe me çfarë kodi e kishin fshehur drogën. Përvec Altin Drimadhes, autoritetet janë të sigurt se i përfshirë është edhe një tjetër shqiptar që rezulton i përfshirë në disa krime në Australi. Ata kanë arritur në gjurmë të shqiptarit 'misterioz' pasi pas e kanë zbuluar nga një tatuazh dhe dyshohet të jetë kreu i organizatës me bazë në Australi, i cili mendohet se është arratisur dhe ndodhet në kufirin mes Brazilit dhe Bolivisë.

Si u zbulua Jahti me 650 kg kokainë

Ekspertët e policisë federale braziliane me të gjetur USB-në e analizuan përmbajtjen e videos, së bashku me raportet e marra nga hetimet e javëve të mëparshme, ata identifikuan jahtin Oceanic Panfilo, zbuluan se ai lundronte me flamur maltez, zbuluan që fillimisht ishte nisur muaj më parë nga porti i Monte Carlo me 13 persona në bord, duke përfshirë një ekuipazh prej 7 personazh dhe një grup prej 6 studentësh të filozofisë.  Anëtarët e grupit australian ishin njerëz të pasionuar të ishujve të oqeanit dhe Mesdheut, të cilët kishin fituar një bursë nga një universitet në Australi.

Ata lundruan në fillim gjatë vijës bregdetare spanjolle, më pas përmes ngushticës së Gjibraltarit dhe rreth ishujve Kanarie, për t'u nisur më në fund në Oqeanin Atlantik, duke synuar portin e shtetit të Sao Paulos si destinacionin e tyre përfundimtar. Rruga shtesë detare Sao Paulo-Lisbonë e zbuluar brenda përmbajtjes së USB-ve që u mundësoi autoriteteve braziliane të lajmëronin menjëherë homologët e tyre portugez për të kapur, ndalur dhe kontrolluar jahtin gjatë ndalesës së tij në Lisbonë, përpara se të lundronin nëpër oqeane për të zbritur përfundimisht në Brisbane, Australi, në gusht, sipas planit. Më 8 qershor, sapo ky i fundit hyri në ujërat ndërkombëtare portugeze të Oqeanit Atlantik, Njësia e Kontrollit Bregdetar të Gardës Kombëtare Republikane mbërriti me mjetet ujore ushtarake, duke pohuar juridiksionin e saj mbi ndalimin e menjëhershëm të jahtit, arrestoi trembëdhjetë personat në bord dhe menjëherë kërkuan provat materiale të përmbajtjes së siguruar të filmimit. Nga kontrolli që u bë në Panfilo ata gjetën 650 kg kokainë të pastër me të njëjtën paketim në kuti me - dizajn Louis Vuitton për Brisbane - (Da Vinci - AUBNE) Australi, e fshehur nën një fund të dyfishtë të varkës, sulm 4 AK pushkë 47, 2 celularë të koduar dhe 60 000 dollarë AU.

Shqiptari tjetër, super i rrezikshëm

Sa i përket shqiptarit tjetër, autoritetet dyshojnë se ai është kreu i grupit. Ai koordinon trafikun në nivelin më të lartë. Ai fyshohet se ka një të kaluar kriminale domethënëse në Australi që mund të kontribuojë në zbulimin e tablosë më të madhe. I përfshirë në vepra jashtëzakonisht të dhunshme, të lidhura me krimin e organizuar, të kryera nga bandat e të motoçikletave të Adelajdës, ky gangster i dytë shqiptar ofron pista premtuese për hetimin.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 14:10
Tatuazhi nxjerr zbuluar bashkëpunëtorin e Altin Drimadhës, dyshohet se është kreu i organizatës në trafikun e drogës

1655295499_bb.JPG

Altin Drimadha është shqiptari i shpallur në kërkim pasi u kapën rreth 1000 kg kokainë, e paketuar me logon e Louis Vuitton. Përveç tij, i përfshirë është edhe një tjetër shqiptar që rezulton i përfshirë në disa krime në Australi.

Nga provat që disponojnë, autoritetet dyshojnë se shqiptari që del zbuluar nga tatuazhi, dyshohet të jetë kreu i organizatës me bazë në Australi. Në këtë moment dyshohet se shqiptari ka kaluar kufirin e Brazilit dhe ndodhet në Bolivi.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Shkëmbim sulmesh mes Hezbollahut dhe Izraelit: Tre persona të vrarë

Shkëmbim sulmesh mes Hezbollahut dhe Izraelit: Tre persona të vrarë